Maitinančios mamos mityba

Maitinančios mamos mityba turėtų būti praturtinta ne tik kalorijomis, tačiau ir visomis būtinomis maisto medžiagomis, vitaminais, mineralais.

Maitinančios mamos mityba


Labai svarbu gauti pakankamai baltymų ir riebalų. Riebalus patartina gauti iš augalinių aliejų, sviesto, netgi majonezo. Riebalai yra labai reikalingi pieno gamybai, ypač žindymo pabaigoje pradedančiam tekėti riebalų prisotintam ir labai sočiam pienui.
Maitinančios mamos mityba privalo būti subalansuota, t.y. turėtumėte gauti visų reikalingų medžiagų. Atminkite, kad mityba turi tokia, kad sveika būtumėte Jūs - tada ir motinos pienas bus visavertis, ir Jūsų vaikelis sveikas.
Vienas svarbiausių maitinančioms mamom elementų yra kalcis. Jo turėtumėte gauti ne mažiau kaip 1000 mg per dieną. Nors pieno produktai yra puikus kalcio šaltinis, tai nereiškia, kad turite gerti tik daug pieno, kad pati gamintumėte pieną. Puikus kalcio šaltinis yra liesas jogurtas ir sūris, lašiša, brokoliai, sezamo sėklos ir t.t.

Ar reikia vartoti maisto papildus?


Jeigu Jūsų mityba yra, kaip ir minėta aukščiau, subalansuota ir visavertė, jokių papildų nei Jums, nei vaikui nereikia. Jeigu ir po gimdymo vartojate prenatalinius vitaminus (dažnai tai ir rekomenduojama daryti), tuomet dar geriau.
Vis dėlto yra vienas elementas, kurio gali reikėti vaikeliui - vitaminas D. Jis reikalingas kalciui absorbuoti kauliniame audinyje. Vitamino D yra motinos piene, tačiau palyginti nedaug. Ką daryti?
Kaip žinoma, saulė verčia tam tikrus junginius mūsų kūne iki vitamino D. Todėl patartina vaikui bent pusvalandį per dieną praleisti lauke. Sakoma, kad 20 minučių saulės spindulių į vaiko skruostus pakanka, kad pasigamintų reikalingas kiekis vitamino D vienai parai. Kita vertus, reikia būti labai atsargiai, kuomet vaikas lauke. Per ilgas buvimas saulėje gali baigtis nudegimu, kuris gali atsiliepti vėliau gyvenime. Jeigu nesate tikra dėl šių dalykų, pasitarkite su gydytoju apie vitamino D vartojimą. Galbūt jis patars naudoti vitamino D turinčius papildus.
Jeigu esate vegetarė, Jūsų piene gali trūkti vitamino B-12. Dėl to taip pat pasitarkite su gydytoju.
Fluoro kiekis geriamajame vandenyje - taip pat svarbu. Jeigu Jūsų naudojamame geriamajame vandenyje yra mažiau nei 3 ppm fluoro, pasitarkite dėl papildomo fluoro gavimo Jūsų vaikui. Paprastai to reikia tik vyresniam nei 6 mėnesių kūdikiui.

Alkoholis žindymo metu


Nors nėra vieningos nuomonės dėl alkoholio vartojimo žindymo metu, derėtų būti labai atsargiai. Stenkitės išgerti tik retkarčiais, po vieną-dvi taure vyno ar pan. Alkoholį gerkite tik iškart po žindymo, ir likus bent 2 valandoms iki sekančio žindymo.
Tačiau kol nėra tvirtų įrodymų dėl alkoholio poveikio motinos pienui ir vaikui, geriau jo visai atsisakykite. Taip pat stenkitės vartoti kuo mažiau kofeino turinčių gėrimų. Kofeinas gali sukelti vaiko nervingumą, susierzinimą, nemigą ir t.t.

Rūkymas žindymo metu


Nėštumo metu rūkyti negalima, tad neretai po gimdymo jaunai mamai labai norisi sugrįžti prie šio įpročio. Tačiau specialistai to griežtai nerekomenduoja. Rūkymas šalia kūdikio apskritai yra labai pavojingas, mat jis padidina staigios kūdikių mirties sindromo riziką. Nikotinas gali patekti į motinos pieną, ir sukelti vaikui eilę sutrikimų.