Kas kiek laiko maitinti kūdikį?

Kas kiek laiko maitinti kūdikį? - yra vienas pirmųjų klausimų ką tik pagimdžiusiai mamai. Tik gimęs kūdikis beveik iškart yra alkanas. Dauguma pirmąkart pagimdžiusių mamų stebisi, kaip naujagimis kartais jau po 30 minučių po gimimo, ima žįsti krūtį. Tačiau kada reiktų maitinti kūdikį antrąkart po gimimo? Kaip dažnai maitinti kūdikį sekančiomis savaitėmis, mėnesiais? Daugumai jaunų mamų kyla panašūs klausimai. Maitinimo tvarkaraštis yra gana painus dalykas daugeliui. Visų pirma, daugelis jaunų mamų nustemba, kaip dažnai reikia žindyti (maitinti) naujagimį. Dėl šios priežasties nemaža dalis motinų nerimauja, kad jos gamina per mažai pieno – mat jų kūdikis taip dažnai yra alkanas! Tačiau dažniausiai šis nerimas būna nepagrįstas – naujagimiai yra alkani kas pora valandų, ir tai yra visiškai normalu.

Kas kiek laiko maitinti kūdikį?

  • Kadangi motinos pienas yra lengvai virškinamas, naujagimius reikia žindyti 8-12 kartų per dieną. Taigi, kūdikį reikia maitinti kas 1,5-2 valandas, visą parą, pirmąsias kelias savaites.
 • Nors verkimas yra aiškus signalas, kad kūdikis alkanas, mamai nederėtų laukti, kol kūdikis ims verkti ir tik tada maitinti. Verkimas yra gan didelis stresas naujagimiui, todėl turėtumėte maitinti praėjus ne daugiau dviem valandoms po paskutinio maitinimo. Kai kurie ekspertai teigia, kad kūdikio verkimas yra jau vėlyva reakcija į alkį, todėl geriau pamaitinti dar iki tol.
 • Ankstyvi alkio požymiai yra kūdikio nosytės kišimas link spenelio, burnos pravėrimas lyg būtų pradedama žįsti, čiulpimo judesiai, sugniaužto kumščio kišimas į burną.
 • Jei reguliariai žindote kūdikį, po kurio laiko maitinimas gali kiek praretėti – nuo 12 iki 8 kartų per parą. Tačiau maitinimas gali vėl padažnėti, jeigu Jūsų vaikelio augimas staiga paspartėja, arba jis/ji tiesiog nori daugiau pieno.
 • Miegas ir žindymas

  Dauguma kūdikių prikels Jus nepaisydami paros laiko, kuomet tik pajus alkį. Tačiau dalis naujagimių yra tikri miegaliai – ir tai labai palengvina mamos gyvenimą po gimdymo. Pirmomis savaitėmis svarbu maitinti kūdikį reguliariai dažnai – jeigu ateina laikas maitinti, tai ir daryti. Pavyzdžiui, jeigu vaikas miega, tačiau ateina laikas valgyti, nereikėtų laukti, ypač jei praėjusios daugiau nei 4 valandos po paskutinio maitinimo. Reguliariai ir dažnai žindant, pienas yra skatinamas gamintis krūtyse. Jeigu tai darysite pirmąsias savaites, pieno bus gaminama pakankamai ir vėlesniu laikotarpiu. Kai kūdikis yra maždaug 4 savaičių amžiaus, jau galite jam/jai leisti nakties metu pamiegoti 5 valandas be maitinimo.

  Kuria krūtimi maitinti?

  Dar palyginti neseniai gydytojai patardavo įpusėjus žindymui, apkeisti krūtį, taip pradedant žindymą viena krūtimi, ir baigiant kita. Tačiau šiuo metu jau žinoma, kad kiekvienas žindymas (iš vienos krūties) susideda iš dviejų rūšių pieno. Pirmasis išteka liesesnis pienas, kuriame gausu cukrų, baltymų, mineralų ir vandens. Vėliau išteka tirštesnis pienas, kuriame gausu riebalų, jis yra labai kaloringas ir maistingas, ir yra labai svarbus kūdikio augimui ir vystymuisi. Ir jeigu žindymo viduryje pakeičiamos krūtys, kūdikis gali negauti to vėliau ištekančio, maistingesnio pieno. Todėl labai svarbu vieno maitinimo metu žindyti ta pačia krūtimi tol, kol ji bus tuščia, o kita krūtimi žindyti jau sekantį kartą. Ir taip kaitalioti krūtis, kad kiekviena maitintumėte kas antrą maitinimą. Jeigu pabaigus žindymą, ir atsirūgus, kūdikis vis dar atrodo alkanas, galite tęsti žindymą su ta pačia krūtimi, kuria ir maitinote ką tik. Ir tik jeigu ši krūtis jau visiškai nebeturi pieno, galite pakeisti ją kita, kol kūdikis pasisotins.

  Ar žindymo užtenka?

  Vienas didžiausių nerimą keliančių klausimų kiekvienai žindančiai mamai yra: ar kūdikis gauna pakankamai maisto su motinos pienu? Daugeliu atveju nerimauti nėra ko, nes tikėtina, kad Jūsų krūtys gamina pakankamai pieno kūdikiui primaitinti. Jeigu žindote bent 8 kartus per parą, greičiausiai Jūsų kūdikis gauna pakankamai maisto. Kad būtumėte tikra, panaudotos sauskelnės gali būti puikus rodiklis.

  Sauskelnės

  Per pirmąsias septynias dienas po gimimo, panaudotų sauskelnių skaičius turėtų sutapti su kūdikio amžiumi dienomis (t.y. vienos dienos kūdikiui – vienos sauskelnės, dviejų dienų – dvi, ir t.t.). Praėjus savaitei, sauskelnės turėtų būti naudojamos daug sparčiau: 4-10 nešvarių sauskelnių per dieną yra ženklas, kad Jūsų kūdikis yra sotus. Jeigu sauskelnės yra sugeriančios, nustatyti, ar jos prišlapintos, galima pagal svorį. Galite išbandyti daugkartines sauskelnes>>

  Skysčiai ir tuštinimasis

  Be šlapinimosi, kūdikis turėtų dažnai tuštintis – gelsvomis (garstyčias primenančios spalvos), arba tamsios spalvos išmatomis, kurios pamažu šviesėja ir maždaug penktą gyvenimo dieną tampa minėtos gelsvos spalvos. Per dieną turėtų būti 1-5 tuštinimaisi – tai yra normalu ir labai svarbu. Nors dehidratacija kūdikiams nutinka labai retai, labai sausos, tamsios, kietos išmatos – arba išmatų visai nėra – vėliau nei 5-tą dieną, jau yra pavojaus signalas. Tokiu atveju nedelsiant kreipkitės pas gydytoją. Viena iš išeičių nuo dehidratacijos yra dažnesnis arba ilgesnis žindymas.

  Kūdikio svoris

  Dar viena svarbi detalė – nesijaudinkite, jeigu kūdikis per pirmąją savaitę žindant krūtimi neteks kiek svorio. Didelė dalis naujagimių po gimimo labai greitai numeta net iki 10 procentų kūno svorio. Žindant normaliu tempu, kūdikio svoris vėl pradėti augti turėtų maždaug 5-tą dieną, o per dvi savaites jau turėtų sverti tiek, kiek svėrė ką tik gimęs. Taip pat svarbu pažymėti, kad motinos pienu maitinami kūdikiai turi didesnę raumenų masę ir mažiau riebalinio audinio. Štai kodėl jie retai turi rubuilio kūdikio išvaizdą, kurią daugelis žmonių sieja su gerai maitinamu vaiku.

  Mamai

  Nepamirškite ir savęs – jeigu Jūsų krūtys po maitinimo yra minkštos, greičiausiai jos yra apytuštės – tai yra geras ženklas. Kiek laiko reiktų žindyti? Manoma, kad visa žindymo sesija turėtų trukti apie pusvalandį, iš to laiko grynas žindymas sudarytų 15-20 minučių. Kūdikio skrandukui užsipildant, jis ims daryti vis ilgesnes pauzes – ir tai yra ženklas, kad po truputėlį žindymas artėja į pabaigą. Kita vertus, jeigu kūdikis nustoja žįsti po 10 minučių, tai gali reikšti, kad jis/ji negauna pakankamai pieno. Tokiu atveju pabandykite pakeisti žindymo pozą – galbūt kūdikis buvo nepatogioje padėtyje krūties atžvilgiu. Taip pat įsitikinkite, kad kūdikio nėra trukdoma kūdikiui kvėpuoti per nosytė – tai taip pat apsunkina maitinimąsi. Jeigu kurį laiką negalite žindyti, pieną galite nutraukti pientraukiu. Taip neleisite susikaupti pieno pertekliui, ir palaikysite žindymo ritmą. Svarbu tinkamai laikyti nutrauktą pieną.