Žindymas

Žindymas yra naujagimio maitinimas krūtimi. Galima maitinti kūdiki tiesiai iš krūties, taip pat galima ištraukus pieną maitinti kūdikį iš buteliuko. Gydytojai pataria maitinti kūdikį krūtimi bent 1 metus. Tačiau naujagimiui labai naudingas bet kokios trukmės žindymas.
Motinos pienas yra vienintelis maistas, reikalingas kūdikiui pirmus 6 mėnesius po gimimo. Tuo metu naujagimiui nereikia nei kitokio maisto, vandens, sulčių ar pan. Praėjus 6 mėnesiams, palaipsniui žindykite rečiau, tuo metu vaikelis pradeda valgyti kitokį maistą. Tačiau derėtų maitinti kūdikį krūtimi tiek ilgai, kiek Jūs galite ir Jūsų vaikas nori. Kūdikiui labai naudinga maitintis motinos pienu net ir sulaukus vienerių metų ir vėliau.
Žindymas sumažina riziką ištikti SIDS (staigios kūdikių mirties sindromas), infekcijoms, daugelio rūšių alergijoms. Maitinimas krūtimi taip pat sumažina kai kurių ligų tikimybę suaugus, pavyzdžiui, egzemos, nutukimo, astmos, diabeto.
Žindymas taip pat naudingas ir motinai. Jis padeda greičiau atsigauti po nėštumo, gimdymo, padeda atsikratyti priaugto svorio. Taip pat žindymas gali sumažinti krūties vėžio riziką.

Ar visos moterys gali žindyti?


Beveik visos mamos gali maitinti savo kūdikį krūtimi. Net jeigu sergate tam tikromis ligomis, pvz. diabetu, ar turėjote krūties operacijų, daugeliu atvejų vis tiek galite žindyti. Vis dėlto kai kurios moterys, tarkim turinčios ŽIV ar sergančios tuberkulioze, neturėtų žindyti.
Žindymas yra gana sudėtingas procesas pradžioje, su laiku darysite tai vis geriau ir lengviau. Kartais žindymas gali tapti kiek varginantis. Paprastai pirmosios 2 savaitės yra pačios sudėtingiausios jaunoms mamoms. Tačiau nederėtų nusiminti – vėliau paprastai tampa daug lengviau, be to, esant bėdoms, visuomet reikia kreiptis į medikus, žindymo specialistus. Šeimos, artimųjų ir draugų parama šiuo laikotarpiu taip pat labai svarbi.

Kaip pasiruošti žindymui?


Dar likus gerokai laiko iki gimdymo, pasiruoškite žindymui iš anksto. Sužinokite kiek įmanoma daugiau apie maitinimą krūtimi, tuomet bus daug lengviau pradėti. Mat kai jau gims kūdikis, laiko informacijai susirinkti nebebus tiek daug.

  • Dar nėštumo pradžioje pasikalbėkite su gydytoju apie žindymą.

  • Išmokite žindymo pagrindus iki gimdymo. Galite pasikonsultuoti su žindymo specialistais, arba lankyti žindymo kursus.

  • Įsigykite žindymui reikalingą įrangą: antspenius, kremą speneliams, žindymo liemenėlę, pientraukį, buteliukus ir pan.


Kaip maitinti krūtimi?


Kiekvienąkart maitindama krūtimi, sekite šiuos žingsnius:

  • Pasiruoškite žindymui. Atsipalaiduokite, būkite rami, ir stenkitės kad niekas Jūsų neblaškytų. Pasiruoškite sau vandens ar sulčių. Taip pat turėkite dvi-tris pagalves, kuriomis paremsite maitinamą kūdikį.

  • Pasirinkite tokią žindymo pozą, kuri bus patogiausia Jums ir kūdikiui. Labai svarbu, kad kūdikio galvutė ir krūtinė yra atsukta tiesiai į krūtį, iš kurios maitinate. Geriausia kiekvienąkart pradėti žindyti pakaitomis iš skirtingos krūties.

  • Paruoškite kūdikį žindymui. Vaikelio burna turi būti plačiai atverta, jeigu jis nepakankamai atvira, galite pirštu švelniai paliesti apatinę lūpą, kad burna prasivertų plačiau. Kai burna pakankamai pravira, greitai duokite kūdikiui spenelį.

  • Maitinkite pakankamai. Leiskite kūdikiui žįsti bent 15 minučių. Taip pat nepamirškite, kad kūdikis turi atsirūgti kiekvienąkart pereinant prie kitos krūties.


Jeigu iškylą problemų maitinant kūdikį krūtimi, nedelsiant konsultuokitės su gydytoju. Net jei kyla menkiausia abejonė dėl kažko, kreipkitės.

Kaip dažnai reikia maitinti krūtimi?


Žindykite kūdikį taip dažnai, kaip tik jis/ji yra alkanas. Pirmomis 2 savaitėmis, kūdikis paprastai žįsta kas 1-3 valandas. Toks intensyvus maitinimas gali Jus labai išvarginti. Tačiau nepamirškite, kad Jūsų kūdikis greitai valgys daugiau, ir reikės maitinti rečiau.
Suplanuokite iš anksto, kada negalėsite būti šalia kūdikio. Naudokite pientraukį ištraukti pienui iš krūtų iš anksto. Galite laikyti surinktą pieną šaldytuve ar šaldiklyje, tam kad jį galėtų sumaitinti kitas asmuo, kai negalėsite Jūs.

Žindymas ir mityba


Viskas, ką Jūs valgote ir geriate, gali būti perduota Jūsų kūdikiui per motinos pieną. Todėl kai maitinate krūtimi, nevartokite alkoholio, narkotikų, nerūkykite. Prieš vartodama bet kokius vaistus, vaistažoles ar vitaminus, būtinai pasitarkite su gydytoju.
Valgykite sveiką maistą, stenkitės palaikyti subalansuotą mitybą, kad gautumėte pakankamai visų reikalingų maisto medžiagų, vitaminų, mineralų. Nepamirškite, kad turite gauti daugiau kalorijų per dieną nei įprastai, be to, galite toliau vartoti prenatalinius vitaminus (bet dėl to tarkitės su gydytoju).
Vėlgi – jei turite klausimų, abejonių, ar tiesiog norite pasikalbėti, visuomet kreipkitės pas gydytoją. Žindymas yra nepaprastai svarbus laikotarpis Jūsų vaikelio gyvenime, tad būtina užtikrinti, kad jis eitųsi sklandžiai.