Nevaisingumas: apžvalga

Nevaisingumas – tai negalėjimas pastoti po 12 mėnesių pastovių bandymų. Nevaisingi gali būti tiek vyras, tiek moteris. Jei moteriai jau 35 ir daugiau metų, nevaisingumas jai paprastai įtariamas jau po 6 mėnesių nesėkmingų bandymų pastoti.
Nevaisingumas nereiškia, kad asmuo yra visiškai sterilus ir niekada negalės turėti vaikų. Net iki 15 proc. porų yra nevaisingos, tačiau tik 1-2 proc. yra sterilios (t.y. vienas iš partnerių negali turėti vaikų). Maždaug pusei porų, turinčių problemų pastojant, galiausiai pavyksta susilaukti vaikelio, kai kreipiamasi medikų pagalbos.
Nevaisingumas gali būti bet kurio iš partnerių problema. Statistiškai mterų ir vyrų vaisingumo problemos pasitaiko maždaug panašiu dažnumu, dar maždaug 20 proc. nevaisingų porų atvejų abu partneriai turi problemų, ir 15 proc. atvejų yra nepaaiškinami.
Daugeliui porų, turinčių vaisingumo problemų, tai yra tikra šeimos krizė, lydima kaltės ir nevisavertiškumo jausmo.

Nepavyksta pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Kiekviena pora, prieš bandant pastoti, turėtų apsilankyti pas gydytoją, ypač jei bent vienas iš patnerių turi kokių nors sveikatos sutrikimų. Gydytojas turėtų išaiškinti esamas problemas, galinčias trukdyti pastoti, ir pasiūlyti gydymą, kad pora galiausiai galėtų pastoti, ir susilaukti sveiko vaiko.

Vyrų nevaisingumo priežastys  • Mažas spermatozoidų skaičius. Maža spermatozoidų koncetntracija spermoje, kai kuriais atvejais jų išvis nebūna.

  • Mažas spermatozoidų judrumas. Spermatozoidai nejud taip, kaip turėtų, todėl negali pasiekti kaiušinėlio, kad jį apvaisintų.

  • Nenormaliai susiformavę spermatozoidai.

  • Užblokuoti sėkliniai latakai.


Dar viena dažna galima vyro nevaisingumo priežasčių yra sumažėjusi spermos gamyba. Tai gali nutikti, jei sėklidės buvo pažeistos dėl tam tikrų priežasčių: per ilgai buvo per aukštoje temperatūroje; vyras turėjo kontaktą su tam tikrais chemikalais, ar vartojo tam tikrus vaistus, narkotikus, galinčius paveikti vaisingumą.

Sužinokite, ar Jūs vaisingas, pasinaudoję spermos testu >>


Alkoholis ir tabakas taip pat gali sumažinti spermos kokybę (spermatozoidų skaičių, spermos judrumą). Vyrai, kuriems virš 40 metų, dėl naturalių priežasčių būna mažiau vaisingi nei savo vaisingumo pike.

Moterų nevaisingumo priežastys


Pagrindinė moterų nevaisinugmo priežastis yra ovuliacijos nebuvimas: subrendęs kiaušinėlis neišleidžiamas iš kiaušidės. Dėl to kaltas dažniausiai būna PCOS (policistinių kiaušidžių sundromas).
Kiaušintakių sutrikimai taip pat yra dažna moters nevaisingumo priežastis. Kai kuriais atvejais kiaušintakiai būna užblokuojami dėl infekcijos, arba dėl endometriozės.
Rūkymas taip pat gali sumažinti moters vaisingumą, be to, rūkymas didina ektopinio nėštumo tikimybę.
Net jeigu kiaušinėlis pereina kiaušintakį, yra eilė sutrikimų, galinčių sutrukdyti jam implantuotis į gimdos sienelę. O tuo tarpu gimdos kaklelio gleivinė gali pažeisti arba sulėtinti vyro spermą.

Sužinokite ar Jūs dar vaisinga: naudokite menopauzės testus >>


Amžius taip pat yra svarbus moters vaisingumo faktorius. Vaisingumas paprastai pradeda mažėti jau nuo maždaug 25 metų amžiaus, ir ypač sparčiai mažėja sulaukus 35 metų. Sulaukus 45 metų amžiaus, tikimybė pastoti yra itin maža. Viršsvoris ir per mažas svoris taip pat smarkiai mažina pastojimo tikimybę.