Moters nevaisingumas

Nevaisingumas yra negalėjimas pastoti po metų bandymų.
Maždaug 10-15 proc. porų Lietuvoje patiria vaisingumo problemų. Tai gali būti tiek, vyro, tiek moters problema. Maždaug trečdalis nevaisingų porų atvejų yra dėl vyro nevaisingumo, trečdalis – dėl moterų, ir likęs trečdalis – dėl abiejų partnerių nevaisingumo arba nežinomų priežasčių.

Amžius ir vaisingumas


Moteris turi ribotą kiaušinėlių skaičių. Nors gimusi mergaitė turi tūkstančius kiaušinėlių, sulaukus vaisingo amžiau, jų skičius jau būna gerokai sumažėjęs. Po 30 metų amžiaus, moters vaisingumas mažėja 3-5 proc. kasmet. Sulaukus 40-ties metų, tikimybė apstoti jau būna labai menka.

Nepavyksta pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Moters nevaisingumo priežastys


Moters nevaisingumas gali būti sukeltas eilės faktorių, tarp kurių yra šie:

 • Kiaušintakio pažeidimas. Kiaušintakiais apvaisintas kiaušinėlis pasiekia gimdą, jų pažeidimas gali užkirsti kelią apvaisinimui arba apvaisinto kiaušinėlio patekimui į gimdą. Įvairios infekcijos, endometriozė, operacijos pilvo ertmėje gali būti kiaušintakio pažeidimo priežastimis.

 • Hormonų pusiausvyra. Kai kurios moterys turi problemų su ovuliacija. Moters ciklas, tame tarpe ir ovuliacija, yra reguliuojamas hormonų pokyčių organizme, todėl bet koks, net ir nedidelis nukrypimas nuo normalios pusiausvyros gali sukelti problemų. Ovuliacijos sutrikimai gali būti nustatyti pastoviai sekant savo kūno temperatūrą, naudojant ovuliacijos testus, arba atliekant kraujo tyrimus, kurių metu nustatoma hormonų koncentracija.

 • Gimdos kaklelio sutrikimai. Nedidelė dalis moterų turi gimdos kaklelio kondiciją, kuomet sperma negali pro jį praeiti ir patekti į kiaušintakį.

 • Gimdos sutrikimai. Gimdos anatomijos nukrypimai: mioma, polipai.

 • Nepaaiškinamos priežastys. Maždaug 20-čiai procentų nevaisingų porų priežastys nenustatomos.


Sužinokite ar Jūs dar vaisinga: pasinaudokite menopauzės testu >>


Kaip nustatoma nevaisingumo priežastis


Jeigu nevaisingumas įtariamas vyrui, bus atliekamas spermos testas. Juo nustatoma spermatozoidų būklė ir skaičius. Taip pat gali būti atliktas kraujo tyrimas, kad būtų nustatytas testosterono ir kitų lytinių hormonų kiekis vyro organizme.

Atlikite vyrų vaisingumo testą namie >>


Jei nevaisingumas įtariamas moteriai, gydytojas paskirs atlikti keletą testų, tokių kaip:

 • Kraujo tyrimas, hormonų koncentracijai nustatyti.

 • Endometrinė biopsija, gimdos gleivinei patikrinti.


Yra dar du testai, galintys padėti nustatyti moters nevaisingumo priežastis:

 • Histerosalpingografija (HSG). Ši procedūra tiria moters reprodukcinę sistemą, naudojant rentgeno spindulius arba ultragarsą. Moteriai įšvirkščiama tam tikra kontrastinė medžiaga, kuri leidžia rentgeo spinduliais ar ultragarsu nustatyti kiuašintakių būklę.

 • Laparoskopija. Tai procedūra, kurios metu per nedidelius pjūvius pilve įvedamas tam tikras prietaisas (laparoskopas), kuriuo galima apžiūrėti moters reprodukciniu organus: gimdą, kiaušintakius, kiaušides. Tuo pačiu būdu gydytojas gali nustatyti, at kiaušintakiai nėra užblokuoti.


Moters nevaisingumo gydymas


Yra nemažai būdų, galinčių padėti moterims, turinčioms vaisingumo problemų:

 • Šios operacijos metu gali būti: pašalintas jungiamasis audinys, trukdantis kiaušinėlio judėjimui, pašalintos cistos, atveriami užblokuoti kiaušintakiai, gydoma endometriozė.

 • Histeroskopas, per gimdos kaklelį įvedamas į moters gimda, gali būti naudojamas šalinant polipus ir miomas. Taip pat juo galima atverti kiaušintakius.

 • Moterys, turinčios problemų su ovuliacija, gali naudoti tam tikrus medikamentus, pvz. turinčius chlomifeno citrato, gonadotropinų ir pan. Tokiu būdu paskatinama ovuliacija. Metforminas gali padėti moterims, turinčioms atsparumą insulinui, arba kenčiančioms nuo PCOS (policistinio kiaušidžių sindromo).

 • Intrauterininė inseminacija (IUI). Tai procedūra, kuomet vyro sėkla tam tikru kateteriu per gimdos kaklelį įleidžiama į moters gimdą. Ji turi būti atliekama ovuliacijos metu. Jei moteris turi ovuliacijos sutrikimų, IUI gali būti taikoma kartu su ovuliaciją skatinančiais vaistais.

 • Dirbtinis apvaisinimas. Tai procedūra, kurios metu kiaušinėlis apvaisinamas laboratorijoje, ir po to implantuojami į moters gimdą.

 • ICSI (intracitoplazminė spermos injekcija). Ši procedūra naudojama, kai nevaisingumas yra dėl vyro sėklos sutrikimų. Laboratorijoje viena parinktas spermatozoidas yra injekuojamas tiesiai į kiaušialąstės citoplazmą, ir tokiu būdu apvaisintas kiaušinėlis implantuojamas į gimdą.

 • GIFT (gametų intrafalopinis perkėlimas) ir ZIGT (zigotų intrafalopinis perkėlimas). Kaip ir dirbtinio apvaisinimo metu, kiaušinėlis paimamas iš moters kiaušidės, laboratorijoje jis suvedamas su sperma, ir perkeliamas atgal į moters organizmą. ZIGT atveju, apvaisinti kiaušinėliai (zigotos) per 24 valandas perkeliami atgal į moters kiaušintakius. GIFT atveju, sperma ir kiaušinėlis tiesiog sumaišomi prieš perkeliant juo atgal į moters organizmą.


Kiaušinėlių donorystė. Šis būdas labai pagelbėja moterims, kurių kiaušidės nefunkcionuoja normaliai (tačiau gimda veikia be sutrikimų). Kiaušinėliai paimami iš donorės kiaušidžių, jiems atliekama dirbtinio apvaisinimo procedūra (naudojant partnerio sėklą), ir perkeliami į moters gavėjos gimdą.