Gimdymas

Taigi, einant į pabaigą Jūsų nėštumui, artėja gimdymas. Jam turite būti pasiruošusi jau iš anksto. Yra daugybė ženklų, pranešančių, kad jau tuoj pasaulį išvys ilgai lauktas kūdikis.

Artėjančio gimdymo ženklai


Preliminari gimdymo data tėra tik orientyras – gimdymas gali įvykti anksčiau ar vėliau. Normalu, jeigu gimdymas prasideda iki trijų savaičių anksčiau arba iki dviejų savaičių vėliau preliminarios datos.

  • Palengvėjimas. Jis atsiranda, kai vaisiaus galva nusileidžia pilvu žemyn – taip jis tampa pasirengęs palikti Jūsų gimdą. Jūsų pilvas gali atrodyti esantis žemiau nei iki tol, gali palengvėti kvėpavimas, mat vaisius taip stipriai nebespaudžia plaučių. Taip pat gali dažniau norėtis šlapintis, nes pasikeitusioje padėtyje vaisiaus galva ima spausti šlapimo pūslę. Minėti požymiai gali pasireikšti likus kelioms savaitėms ar keletui valandų iki gimdymo.

  • Kruvinos arba rudos išskyros iš gimdos kaklelio reiškia, kad suiro dangalas, saugojęs gimdą nuo infekcijų. Tai gali nutikti likus kelioms dienoms iki gimdymo.

  • Tai gali būti ženklas, kad gimdymas jau labai greitai.

  • Iš makšties tekantis skystis reiškia, kad amniono dangalas, supantys Jūsų vaisių, plyšo. Tai gali įvykti likus keletui valandų iki gimdymo, arba gimdymo metu. Dauguma moterų pagimdo per artimiausias 24 valandas, pasirodžius vandenims.

  • Sąrėmiai. Nors gimdos susitraukimai yra įprasta artėjant gimdymui, tačiau jeigu jie pasikartoja dažniau nei kas 10 minučių, tai gali būti ženklas, kad gimdymas jau prasideda.


Gimdymo stadijos


Paprastai išskiriamos trys gimdymo stadijos:

Pirmoji (atsivėrimo) stadija


Tai laikotarpis, prasidedantis pirmaisiais reguliariais sąrėmiais ir pasibaigiantis visišku gimdos kaklelio atsivėrimu. Šiuo laikotarpiu gimdos kaklelis lyginasi, jo vidiniai bei išoriniai žiomenys atsidaro tiek, kad vaisius galėtų praslinkti išorėn. Svarbiausi šiuo laikotarpiu yra sąrėmiai. Jų metu susitraukinėja gimdos sienelės lygieji raumenys, kurie nepriklauso nuo moters valios. Susitraukimai sukelia skausmą. Kadangi skausmo stiprumas priklauso nuo moters nervinio tipo, ne visos moterys juos jaučia vienodai – kai kurioms skausmai gali būti labai varginantys, kitos jaučia palyginti silpnus skausmus
Gimdos raumenims susitraukinėjant, spaudimas pereina į vaisiaus vandenų pūslę, kuri įsitempia ir spraudžiasi į gimdos kaklelio vidinius žiomenis, tokiu būdu juos plėsdama. Vaisiaus vandenų pūslė, spausdamasi į gimdos kaklelį, dirgina jos nervų galūnėles taip stiprindama sąrėmius. Sąrėmiams stiprėjant didėja ir spaudimas, taigi vaisiaus vandenų pūslė skverbiasi vis gilyn, o gimdos kanalas plečiasi tol, kol susilygina su gimdos ertme.
Pirmą kartą gimdančių moterų atsivėrimo procesas skiriasi nuo pakartotinai gimdančiųjų. Pastarosioms visas procesas trunka iki 12 valandų, o pirmą kartą gimdančioms tenka palaukti iki 16 valandų. Gimdos kakleliui atsivėrus  pakankamai, vaisiaus galvutę vis tampriau apspaudžia gimdos kaklelio sienelės. Kai galvutė prisiglaudžia prie dubens sienelių, vaisiaus vandenys negali laisvai cirkuliuoti, todėl pasidalina į dvi dalis: priekinius (susikaupia žemiau vaisiaus galvutės) ir galinius (susikaupia virš vaisiaus galvutės).
Neatlaikiusi vidinio spaudimo vaisiaus vandenų pūslė plyšta, taigi priekiniai vandenys išteka.

Antroji stadija (Išvarymas)


Ši stadija tęsiasi nuo visiško gimdos kaklelio atsidarymo iki vaisiaus gimimo. Pirmą kartą gimdančioms jis trunka 2-4 valandas, pakartotinai gimdančioms – iki 2 valandų. Sąrėmiai kartojasi kas 2-3 minutes ir  tęsiasi iki 1 minutės.
Plyšus vaisiaus vandenų pūslei ir nutekėjus priekiniams vandenims, galvutė dar labiau prisispaudžia prie gimdos sienelių ir jas dirgina. Pradžioje, nutekėjus vandenims, sąrėmiai 10-15-ai minučių nutrūksta, kol gimdos raumenys prisitaiko prie sumažėjusio gimdos tūrio. Vėliau jie ima dažnėti ir tęsiasi kas 1-2 minutes, užtrukdami maždaug 90 sekundžių.
Šiuo momentu prie gimdymo eigos prisideda ir susitraukinėjantys pilvo preso raumenys, didinantys sąrėmių jėgą. Refleksiškai susitraukinėjantys raumenys sukelia norą stangintis. Vienu metu veikiant sąrėmiams ir pilvo raumenims (stangoms), vaisius slenka gimdymo taku per mažąjį dubenį.

Trečioji stadija (Placentinis laikotarpis)


Paskutinioji gimdymo stadija, kuri prasideda gimus vaisiui ir baigiasi placentos pasišalinimu. Paprastai vaisiui pasišalinus, gimdoje lieka tik placenta ir dangalai, todėl gimda sumažėja ir pasidaro rutulio formos. Sąrėmiai trumpam išnyksta, bet vėliau vėl prasideda. Dėl to placenta atšoka, o susitraukinėjantys pilvo raumenys padeda ją išstumti iš gimdymo takų. Šiuo laikotarpiu moteris netenka iki 250 ml kraujo. Šis laikotarpis trunka iki 30 minučių.