Apsilankymas pas ginekologą

Apsilankymas pas ginekologą yra esminė kiekvienos moters sveikatos priežiūros dalis. Nors neretai, ypač paauglių merginų tarpe, sklando nepagrįstos baimės ir įsitikinimai apie vizitą pas ginekologą, šiame straipsnyje atsakysime į kelis klausimus, kas laukia apžiūros metu, ir kaip jai pasiruošti.

Pasiruošimas


Jei dar niekada nesi buvusi pas ginekologą, tikriausiai kyla nemažai klausimų, ką turėtum daryti ir ko daryti negalima prieš apsilankymą. Štai keli dažniausiai iškylantys klausimai, kuriuos ne visada jauku užduoti.
Kokiomis ciklo dienomis reikėtų apsilankyti pas ginekologą? Iš esmės gali eiti bet kuriuo metu, tik ne per mėnesines. Tačiau labiausiai patariama pas ginekologą apsilankyti pirmosiomis dienomis po mėnesinių, kuomet imunitetas būna šiek tiek nusilpęs ir lengviau pastebėti net ir nedideles infekcijas.
Ar prieš apsilankymą galima mylėtis? Prieš apsilankymą geriau 2-3 dienas susilaikyti nuo sekso. Tam, kad apsilankymo metu makštyje nebūtų spermos ar lubrikanto likučių, kurios gali iškreipti tyrimų rezultatus.
Ar prieš vizitą reikia šlapintis? Kadangi apžiūros metu gydytojui teks šiek tiek spustelėti Jūsų pilvą, būtų gerai, kad tuo metu jaustumėtės kuo patogiau. Pilna šlapimo pūslė tam tikrai trukdys. Todėl geriau prieš vizitą nusišlapinkite, ir negerkite daug skysčių.
Ar prieš apsilankymą reikia apsiprausti? Apsiprausti būtina, tačiau negalima prausti makšties į ją nukreipiant tiesioginę vandens srovę. Tokiu būdu išplausite visas bakterijas ir ginekologo paimtas tepinėlis neparodys jokių rezultatų.

Nepavyksta pastoti? Naudokite ovuliacijos testus >>


Ar reikia pašalinti plaukelius? Specialiai šalinti plaukelių prieš apsilankymą pas ginekologą tikrai nereikia, jie apžiūrai netrukdys. Tačiau jeigu plaukelius reguliariai šalinate ir Jūsų oda po to būna sudirgusi, geriau prieš apsilankymą pas ginekologą plaukelių nešalinkite: tai gali atrodyti kaip vienas iš ligos simptomų, galintis suklaidinti ginekologą.
Ar ginekologas lies lytinius organus? Kad galėtų apžiūrėti makštį, ginekologas naudos skėtiklį – paprastą prietaisą, kuris švelniai įvedamas į makštį ir po truputį praskečiamas, kad gydytojas galėtų apčiuopti ir apžiūrėti moteriškuosius organus. Ginekologas gali lengvai paspausti pilvą – tai įprasta ginekologinės apžiūros dalis. Taip pat gydytojas turėtų apžiūrėti Jūsų krūtis ir parodyti, kaip jas galite pasitikrinti pati.

Pokalbis


Apsilankymo pas ginekologą metu taip pat vyksta pokalbis su gydytoju. Tik nuo Jūsų priklauso, kiek atviras bus pokalbis, ir kiek daug apie Jus žinos gydytojas. Kuo geriau nupasakosite apie save ir savo sveikatą bei gyvenimo būdą, tuo naudingesnis bus vizitas. Todėl būkite atvira, o jei kyla bent kokių klausimų, būtinai klauskite, nesivaržykite. Kad nieko nepamirštumėte, patartina prieš apsilankymą pas ginekologą susirašyti klausimus lapelyje.
Pokalbio su ginekologu metu paprastai kalbama apie šiuos dalykus:

 • Jūsų reprodukcinę istoriją: ar turite vaikų, buvote nėščia, kontracepcijos vartojimas, ligos ir pan.

 • Sveikatos istorija: ar turite/turėjote kokių nors sveikatos problemų.

 • Ar turėjote kokių nors operacijų.

 • Šiuo metu vartojami vaistai.

 • Šeimos sveikatos istorija (diabetas, hipertenzija ir kt.)

 • Namų ir darbo aplinka: Jūsų artimiausios aplinkos faktoriai, galima turintys įtakos Jūsų lytinei sveikatai, vaisingumui.

 • Jūsų svoris: labai patartina būti normalaus svorio ribose prieš pradedant bandymus pastoti (apskaičiuokite savo KMI).

 • Gyvenimo būdas: žalingi įpročiai. Be abejo, patartina atsisakyti visų žalingų įpročių, prieš pastojant.

 • Fizinis aktyvumas.


 • Kofeino vartojimas. Prieš pastojant derėtų gerti ne daugiau kaip du puodelius kavos per dieną.

 • Maisto papildai: prieš pastojant, netgi dar prieš bandymus pastoti, moteris turėtų pradėti vartoti folio rūgšties turinčius papildus. Rekomenduojama norma – 400 mikrogramų per parą, [prieš pastojant ir ankstyvojo nėštumo metu.


Ginekologinė apžiūra


Nepaisant sklandančių mitų ir nepagrįstų baimių, ginekologinė apžiūra nėra nei baisi, nei skausminga, tačiau reta moteris galėtų pasakyti, kad vizitas pas šios srities specialistą – malonus. Natūralu, juk Jūsų intymiausias vietas apžiūrinėja svetimas žmogus. Tačiau nepamiršk, kad ginekologas – gydytojas, kuriam tokios apžiūros yra kasdienio darbo dalis. Ir jei Jūs lankotės pas jį ne šiaip sau, o dėl tam tikrų problemų, ginekologas tikrai nežiūrės į Jus smerkiančiu žvilgsniu ir nepamokslaus. Jo darbas – nustatyti ligą ir skirti gydymą arba patarti rūpimais klausimais. Jeigu Jums gėda dėl esamų simptomų ir galimos ligos, tiesiog nepamirškite, kad gydytojui tai nieko naujo – su šiais dalykais jis susiduria kiekvieną dieną.
Kaip viskas vyksta? Visų pirma ginekologas užduos keletą klausimų apie Jūsų ir artimiausių giminaičių sveikatą bei nusiskundimus. Net jeigu apie tai kalbėti nemalonu, atsakinėkite sąžiningai, nes tai svarbu vertinant riziką susirgti tam tikromis ligomis. Nesigėdykite ir klauskite visko, kas šauna į galvą.
Po to gydytojas paprašys Jūsų nusirengti apatinę drabužių dalį ir atsisėsti ant specialios ginekologinės kėdės. Ši kėdė turi kojų laikiklius, kad galėtumėte patogiai atsigulti ir prasiskėsti, o ginekologas galėtų Jus apžiūrėti. Tuomet gydytojas į Jūsų makštį įves nedidelį skėtiklį. Kuo labiau atpalaiduosite raumenis, tuo mažesnį diskomfortą jausite. Šis prietaisas padeda ginekologui nustatyti gimdos kaklelio ir makšties dydį bei formą, uždegimus, sužalojimus, plyšimus, auglius, įvertinti išskyrų spalvą ir pobūdį. Jeigu turite nusiskundimų arba gydytojas įtaria galimą infekciją, mentele jis paims makšties išskyrų bei gimdos kaklelio tepinėlį laboratoriniam ištyrimui. Ši procedūra nėra skausminga.
Po apžiūros skėtiklis bus ištrauktas ir ginekologas atliks ginekologinę apžiūrą pirštais: pažiūrės, ar gimdos, kiaušintakių bei kiaušidžių padėtis yra teisinga. Apžiūros metu gydytojas gali klausinėti apie juntamus pojūčius, skausmą, tempimą ir panašiai.