Vėžys ir nevaisingumas

Kai kurie vėžio gydymo metodai gali būti nevaisingumo priežastimi, tiek vyrams, tiek moterims. Taip pat vaikų, sergančių vėžiu, gydymas gali turėti jiems pasekmių – suaugę jie bus nevaisingi. Vaisingumo praradimas dėl vėžio gydymo gali būti laikinas arba nuolatinis.
Tai, ar vėžio gydymas paveiks Jūsų vaisingumą, priklauso nuo daugybės faktorių, tokių kaip gauto spinduliavimo kiekis, chemoterapijos pobūdis ir pan.
Todėl prieš pradedant vėžio gydymo ciklą, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju apie galimą poveikį vaisingumui. Geriausia būtų kreiptis pas vaisingumo specialistą. Jeigu Jūs ateityje planuojate turėti vaikų, gydymas turėtų būti parinktas toks, kad kuo mažiau pakenktų Jūsų vaisingumui.

Vyrams


Tam, kad būtų išsaugotas vyrų vaisingumas, galimi keli variantai:

  • Spermos bankas – spermos užšaldymas ir laikymas ateičiai, kad vėliau prireikus ji būtų panaudota apvaisinimui. Žinoma, tuo atveju, jei po gydymo bus prarastas vaisingumas.

  • Sėklidės uždengiamos švitinant radiaciniais spinduliais.


Be to, gydymo metu reikėtų naudoti kontracepciją, nes radiacija ir chemoterapija gali pažeisti spermą ir taip padidinti apsigimimų riziką. Vyrams derėtų naudoti prezervatyvus, nes spermoje gali būti likę chemoterapijoje naudojamų junginių. Kontracepciją gali naudoti ir moteris.

Sužinokite ar Jūs vaisingas: pasinaudokite vyrų vaisingumo testu >>


Pasibaigus gydymui, gali prireikti nemažai laiko, kol paaiškės ar vyras liko vaisingas. Jeigu po gydymo spermatozoidų koncentracija spermoje gerokai sumažėjusi, arba atsirado ejakuliacijos sutrikimų, vyras vis tiek gali apvaisinti moterį, su tam tikra pagalba (ICSI, GIFT, ZIFT).

Moterims


Vėžį besigydančioms moterims vaisingumą išsaugoti galima šiais būdais:

  • Embrionų užšaldymas ir laikymas ateičiai. Tai turi atliekama dar prieš pradedant gydymą, ir panaudojama tuo atvejų jei po gydymo moteris taps nevaisinga.

  • Kiaušidžių apsaugojimas švitinant radiaciniais spinduliais.

  • Operacijos metu kiaušidės perkeliamos į tokią vietą, kurios nepasieks radiacija.


Gydymo laikotarpiu, jeigu Jūs dar nepasiekėte menopauzės, su partneriu turėtumėte naudoti kontracepciją. Gydymo metu pastoti nerekomenduojama. Vėžio gydymo metodai gali pakenkti besivystančiam vaisiui.

Vaikams


Jeigu Jūsų vaikas serga vėžiu, turėtumėte konsultuotis su gydytojų, kaip vėžio gydymas paveiks vaiko vaisingumą ateityje, kai jis subręs. Nesvarbu, koks jaunas būtų vaikas, vėžio gydymas gali turėti negrįžtamų pasekmių. Jeigu yra reali galimybė, kad gydymas paveiks vaisingumą, kreipkitės pas vaisingumo specialistą, kuris galėtų pasitarti su onkologais dėl vėžio gydymo pritaikymo, kad būtų išsaugotas Jūsų vaiko vaisingumas.