Vaginitas (makšties uždegimas)

Vaginitas (makšties uždegimas, kolpitas) - tai makšties gleivinės uždegimas. Vaginitą gali sukelti iš išorės patekusios bakterijos, virusai, kartais ir spalinės. Dažniausiai moteris vargina natūralios makšties mikrofloros sutrikimas, vadinamas bakterine vaginoze.

Simptomai • Makšties išskyrų spalvos, kvapo, kiekio pasikeitimai

 • Makšties sudirgimas ir niežulys

 • Skausmas lytinių santykių metu

 • Skausmingas šlapinimasis

 • Nestiprus kraujavimas ar tepimas iš makšties


Priežastys


Bakterinė vaginozė.
Bakterinė vaginozė atsiranda dėl vienos ar kelių rūšių mikroorganizmų, normaliai esančių makštyje, per didelio kiekio. Paprastai “gerosios” makšties bakterijos (laktobakterijos) savo kiekiu persveria “blogąsias” bakterijas (anaerobus). Bet jeigu anaerobinės bakterijos pasidaugina tiek, kad persveria balansą į savo pusę, tai sukelia bakterinę vaginozę. Bakterine vaginoze gali sirgti tiek lytiškai aktyvios, tiek ir neaktyvios moterys. Moterys, turėjusios daug lytinių partnerių, kaip ir turinčios kontraceptinę gimdos spiralę, gali dažniau sirgti bakterine vaginoze.
Grybelinis makšties uždegimas
Jis atsiranda, kuomet normali makšties ekosistema pasikeičia. Tai sąlygoja per didelį grybelių augimą- dažniausiai C. albicans. Grybelinė infekcija nėra lytiniu keliu perduodama liga. Be makšties uždegimo, C. albicans gali sukelti kitų kūno sričių (burnos, odos, nagų) infekcijas. Trys iš keturių moterų per gyvenimą suserga grybeliniu makšties uždegimu. Veiksniai, padidinantys tikimybę susirgti grybeliniu makšties uždegimu:

 • Medikamentai (antibiotikai, steroidai)

 • Diabetas

 • Hormoniniai pokyčiai, susiję su nėštumu, hormoninės kontracepcijos vartojimu ar menopauze.


Sukūrinės vonios, vaginalinių kontraceptikų vartojimas, aptemptų drabužių dėvėjimas, moterų intymios higienos produktų vartojimas nesukelia grybelinio makšties uždegimo. Tačiau išvardinti veiksniai gali padidinti jūsų imlumą infekcijai.

Sužinokite ovuliacijos datą naudodamasi ovuliacijos skaičiuokle >>


Trichomonozė
Tai lytiniu keliu perduodama liga, kurią sukelia mikroskopinis vienaląstis parazitas vadinamas Trichomonas vaginalis. Šis parazitas paprastai infekuoja vyrų šlapimo takus, nesukeldamas jokių simptomų. Moterims trichomonozė pasireiškia makštyje.
Neinfekcinis vaginitas.
Makšties dušai, purškalai, parfumuoti muilai, kvepiančios intymios higienos priemonės, spermicidai gali sukelti alergines reakcijas, sudirginti gaktos ir makšties audinius. Makšties niežulys ir sudirgimas gali atsirasti ir menopauzėje, arba po kiaušidžių pašalinimo operacijos dėl hormonų trūkumo sukeltų pokyčių makštyje.

Diagnozė


Vaginitui nustatyti gydytojas paklaus apie jūsų persirgtas ligas (makšties uždegimus, lytiniu keliu perduodamas ligas), atliks tyrimą ginekologinėje kėdėje. Jo metu galima paimti makšties arba gimdos kaklelio kanalo išskyrų tepinėlį laboratoriniam ištyrimui (patvirtinti, kokia yra makšties uždegimo priežastis).

Gydymas


Keletas faktorių (mikroorganizmų, būklių) gali sukelti makšties uždegimus, todėl gydymas skiriamas atsižvelgiant į priežastį.

 • Bakterinė vaginozė. Gydoma geriamais antibiotikais, antibiotikais į makštį vieną-du kartus per dieną nuo penkių iki septynių dienų.

 • Grybelinis makšties uždegimas. Dažniausiai skiriama priešgrybelinių preparatų į makštį, taip pat ir geriamų priešgrybelinių preparatų. Jeigu gydomasi savarankiškai, lengva suklysti, nes grybelinio vaginito simptomai gali būti sumaišyti su kitos kilmės, tuomet gydymas nepadeda, o tikslus diagnozės nustatymas ir tinkamo gydymo paskyrimas vėluoja.


Nesiseka pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >> • Trichomonozė. Gydoma geriamais antibiotikais.

 • Atrofinis makšties uždegimas. Estrogenų preparatai į makštį.

 • Neinfekcinis makšties uždegimas. Kad pasveikti, reikia žinoti jį sukėlusią priežastį ir jos vengti. Pavyzdžiui, pakeisti muilą, skalbimo priemones, higieninius įklotus ar tamponus.


Prevencija


Tinkama higiena gali apsaugoti nuo kai kurių rūšių makšties uždegimo pasikartojimo ir susilpninti kai kuriuos simptomus:

 • Venkite karštų vonių, plaukimo baseinų, SPA. Po prausimosi gerai vandeniu nuplaukite muilą nuo genitalijų, po to gerai nusausinkite nešiurkščiu rankšluosčiu. Nenaudokite kvapnaus muilo (ypač antibakterinio), dezodorantų.

 • Venkite dirgiklių (kvapnių įklotų, tamponų).

 • Po tualeto šluostykitės tik iš priekio link nugaros, kad nepaskleisti žarnyno bakterijų į makštį.

 • Neatlikinėkite makšties dušo. Makšties plauti iš vidaus nereikia. Atliekant makšties dušą sutrikdoma natūrali makšties mikroorganizmų pusiausvyra, ko pasekoje padidėja rizika susirgti makšties infekcijomis. Makšties plovimas iš vidaus infekcijos sukėlėjų neišplauna.

 • Partneris turi naudoti prezervatyvą. Tai padės išvengti lytiniu keliu perduodamų infekcijų.

 • Dėvėkite natūralių medžiagų apatinį trikotažą. Miegokite be apatinių drabužių. Grybeliai gerai dauginasi šiltoje drėgnoje aplinkoje.