Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS)

Policistinių kiaušidžių sindromas (angl. PCOS – Polycystic Ovary Syndrome) yra hormonų pusiausvyros sutrikimas, dėl kurio sutrinka moters ciklas. Tai savo ruožtu labai apsunkina galimybę pastoti.  Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS) taip pat gali paveikti Jūsų išvaizdą. Negydomas policistinių kiaušidžių sindromas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip diabetas, širdies sutrikimas.

Sužinokite savo vaisingas dienas naudodamasi ovuliacijos skaičiuokle >>


Ankstyva diagnozė ir gydymas gali padėti sukontroliuoti šią ligą ir išvengti ilgalaikių sveikatos problemų.

Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS): kas tai?


Paprastai PCOS turinčių moterų kiaušidėse išsivysto daugybė mažų cistų. Iš čia ir šios ligos pavadinimas. Nors pačios cistos yra nekenksmingos, jos nulemia hormonų disbalansą, dėl kurio ir kyla minėtos problemos. Kadangi hormonai yra labai svarbūs tarpininkai tarp daugybės organizmų funkcijų, vieno iš jų pusiausvyros sutrikimas sukelia tarsi grandininę reakciją. Štai kodėl PCOS yra tokia grėsminga liga, kurią būtina gydyti. Priežastys, kodėl PCOS sukelia hormonų disbalansą, kol kas nėra visiškai aiškios.
Vis dėlto manoma, kad dėl šio sindromo gali būti kaltas paveldimumas. Mat policistinių kiaušidžių sindromas paprastai būdingas tam tikrose šeimose, ir itin retas – kitose. Jeigu moterys Jūsų šeimos linijoje turėjo nereguliarius ciklus arba kentėjo nuo diabeto, rizika turėti PCOS Jums taip pat padidėja. PCOS gali būti paveldima tiek iš mamos, tiek iš tėvo pusės.

PCOS simptomai


PCOS simptomai pradžioje būna neryškūs. Yra daugybė šios ligos simptomų, tačiau vienai moteriai paprastai pasireiškia tik dalis jų:

  • Spuogai

  • Kūno svorio padidėjimas (antsvoris) ir sunkumai bandant numesti svorio

  • Padidėjęs veido ir likusio kūno plaukuotumas. Dažnai moterims išauga tamsesni plaukai ant veido ir storesni plaukai ant krūtinės, pilvo ir nugaros

  • Plaukų netekimas viršugalvio srityje

  • Nereguliarūs periodai. Dažnai moterys, kenčiančios nuo PCOS, turi mažiau nei 9 periodus per metus. Kai kurios apskritai nepatiria periodų. Dar kitoms pasireiškia labai gausus kraujavimas mėnesinių metu

  • Vaisingumo problemos. Dauguma moterų su PCOS turi didelių problemų pastojant, t.y. tampa nevaisingomis

  • Depresija


PCOS diagnozė


Paprastai PCOS diagnozė susideda iš kelių fazių. Pirmiausia, pokalbis su gydytoju apie Jūsų sveikatos istoriją, galimus PCOS simptomus, Jūsų periodus. Toliau seka detali apžiūra, norint nustatyti, ar padidėjęs kūno plaukuotumas, padidėjęs kraujospūdis. Taip pat pravartu žinoti Jūsų kūno svorį, kad būtų galima įvertinti Kūno masės indeksą.

Nepavyksta pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Taip pat atliekami įvairūs laboratoriniai tyrimai: cukraus kiekio kraujyje, insulino, kitų hormonų koncentracijos. Hormonų tyrimai, be kita ko, padeda nustatyti, ar dėl sveikatos problemų nekaltas skydliaukės sutrikimas (hipertiroidizmas ar hipotiroidizmas), kuris sukelia panašias problemas.
Kai kuriais atvejais atliekamas ir ultragarso tyrimas, jei lieka neaišku, ar Jūs turite PCOS.

Gydymas


Reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba, normalus kūno svoris (pagal KMI) yra labai svarbūs faktoriai, padedantys kovoti su PCOS. Jei rūkote, tuoj pat meskite.
Gydytojas taip pat gali išrašyti tam tikrus vaistus, kurie palengvins simptomus, sureguliuos Jūsų periodus ir pan. Svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją, ir „neužleisti“ šios ligos, nes negydoma ji gali turėti labai sunkių pasekmių. PCOS gydymas trunka netrumpą laiko tarpą, todėl būkite kantri ir stipri. Jums gali padėti bendravimas su kitomis nuo PCOS kenčiančiomis moterimis.