Kiaušidžių cistos

Kiaušidžių cistos – tai naujai atsiradęs patologinis darinys kiaušidėje, kai natūralioje kiaušidės ertmėje susikaupia sekretas. Cistos panašios į įvairaus dydžio „balionėlį”, apsuptą lygiu plonu dangalu ir užpildytą įvairios spalvos, skaidrumo, tirštumo, konsistencijos ir sudėties skysčiu. Cistos gali būti tiek vienoje kiaušidėje, tiek abiejose kiaušidėse vienu metu, pavienės arba daugybinės. Dažniausiai kiaušidžių cistos yra gerybinės ir funkcinės, t.y. atsiranda dėl kiaušidžių veiklos sutrikimo ir po tam tikro laiko pačios savaime, be jokio gydymo, išnyksta, nepalikdamos žymės.

Simptomai


Kiaušidžių cistoms būdinga daugybė simptomų:

  • Nereguliarios mėnesinės

  • Skausmingos mėnesinės

  • Padažnėjęs šlapinimasis ir tuštinimasis (tačiau po truputį)

  • Vidurių užkietėjimas

  • Vidurių pūtimas

  • Skausmai pilvo apačioje ir/arba šone


Diagnozė


Kiaušidžių cistos dažniausiai diagnozuojamos tikrinantis profilaktiškai, nes nedidelės cistos paprastai jokių simptomų nesukelia. Tiriant moterį per makštį, šalia gimdos kairiajame ar dešiniajame šone apčiuopiamas apvalus, elastingas, paslankus, neskausmingas darinys.

Sužinokite ovuliacijos datą naudodamasi ovuliacijos skaičiuokle >>


Mergaitės, paauglės bei moterys, dar neturėjusios lytinių santykių, tiriamos per tiesiąją žarną. Diagnozei patikslinti visada atliekamas ultragarsinis tyrimas (echoskopija), o prireikus – diagnostinė videolaparoskopija. Ultragarsu išmatuojamas kiekvienos kiaušidės ilgis, plotis, aukštis, apskaičiuojamas jos tūris ir palyginamas su normos dydžiais. Pagal matomą cistinio darinio echoskopinį vaizdą maždaug galima iš anksto numatyti, ar darinys yra gerybinis, ar piktybinis.
Piktybinę cistą galima įtarti tada, kai darinys yra nepaslankus, gruoblėtas, nelygus, didesnis nei 10 cm skersmens, aptinkamas laisvas skystis pilvo ertmėje, ir jei pacientė yra vyresnė nei 35 metų amžiaus. Papildomai atliekama kompiuterinė tomografija ir branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai.

Gydymas


Kiaušidžių cistos gydymas priklauso nuo ligonės amžiaus, cistos dydžio, jos echoskopinio vaizdo ir augimo intensyvumo. Ne visos cistos yra operuojamos. Makštinio ir ultragarsinio tyrimo metu nustačius funkcinę cistą, ji paprastai stebima 2 mėnesius, neskiriant išvis jokio gydymo arba skiriant HORMONINIIUS PREPARATUS. Jei konservatyvus gydymas neefektyvus, cista neišnyko, linkusi greitai augti, atliekama operacija – videolaparoskopija arba laparotomija.

Nesiseka pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Esant komplikacijoms, kiaušidžių cistos gali plyšti: į pilvo ertmę išsilieja jų turinys, prasideda gausus vidinis kraujavimas. Cistos gali infekuotis ir supūliuoti, sukelti mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą, savaiminius persileidimus, šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimus, taip pat jos gali supiktybėti. Todėl labai svarbus savalaikis ir tinkamas gydymas.

Prevencija


Kiekviena vyresnė nei 30 metų moteris turėtų bent kartą metuose profilaktiškai tikrintis pas ginekologą, ir jai turėtų būti atliktas kiaušidžių bei gimdos ultragarsinis tyrimas. Tai padeda laiku susekti ir diagnozuoti cistinius darinius kiaušidėse ir išvengti kiaušidžių vėžio.