Hipertiroidizmas

Hipertiroidizmas – sutrikimas, kuomet skydliaukė gamina per daug hormono tiroksino. Tiroksinas svarbus metabolizmo kontrolei organizme, taip pat kitoms svarbioms funkcijoms. Per didelis tiroksino kiekis organizme gali paspartinti daugumą organizmo funkcijų: nukristi svoris (dėl pagreitėjusios medžiagų apykaitos), paspartėti širdies ritmas, pagausėti prakaitavimas, nervingumas, nuotaikų kaita. Tačiau kai kuriais atvejais simptomų ligonis gali ir nejausti. Todėl neretai hipertiroidizmas nustatomas netikėtai, atliekant kitokius tyrimus.
Apie hipotiroidizmą skaitykite čia >>

Simptomai  • Nervingumas, nuotaikų kaita, pervargimas, silpnumas

  • Nevalingas rankų drebulys, trūkčiojimas, greitas arba nereguliarus širdies plakimas. Kai kuriais atvejais darosi sunku kvėpuoti net ramybės būsenoje

  • Jaučiamas karštis, daug prakaituojama, oda gali tapti šilta ir paraudusi, imti niežėti

  • Plaukų slinkimas

  • Kūno svorio mažėjimas, nors valgoma tiek pat ar net daugiau


Kai kurioms moterims periodai gali tapti nereguliarūs, arba jų nebūti visai. Kai kuriems vyrams gali padidėti krūtinė.

Diagnozė


Jeigu gydytojas įtaria hipertiroidizmą, gali būti atlikti šie tyrimai:

  • Tirostimuliuojančio hormono (TSH) testas – tai kraujo tyrimas, kuris nustato TSH kiekį jūsų organizme

  • Skydliaukės hormonų testas – tai kraujo tyrimas, kuris nustato dviejų skydliaukės hormonų (T3 ir T4) kiekį jūsų organizme. Jeigu hormonų koncentracija padidėjusi, tai reiškia hipertiroidizmą.


Gydymo metu minėti tyrimai gali būti pakartoti dar kelis kartus, kad būtų stebimas progresas.

Nesiseka pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Gydymas


Hipertiroidizmas gydomas trimis būdais: vaistais (antitiroidiniai vaistai), radioaktyviuoju jodu ir operuojant. Kuris būdas naudojamas, priklauso nuo ligonio amžiaus, skydliaukės hormonų kiekio, hipertiroidizmo priežasties ir kitų faktorių. Net jeigu jūsų nekamuoja hipertiroidizmui būdingi simptomai, jį vis tiek privaloma gydyti, antraip gali išsivystyti daug rimtesni sutrikimai.

  • Antitiroidiniai vaistai veiksmingiausi tada, kai hipertiroidizmas nėra stiprus, pacientas jaunesnis nei 50 metų, skydliaukė tik šiek tiek padidėjusi, ir tai yra pirmas kartas, kai gydomas hipertiroidizmas.

  • Radioaktyvus jodas dažniau naudojamas tada, kai pacientui jau 50 ir daugiau metų. Netaikomas nėščiosioms, žindančioms mamoms ir kai kuriais kitais atvejais.

  • Operacija taikoma retais atvejais – paprastai tuomet, kai skydliaukė yra tiek padidėjusi, jog trukdo kvėpuoti ir ryti maistą. Arba, jei per daug hormono gamina tik viena iš skydliaukės skiltis.


Atlikus pirminį gydymą, ir po jo, pacientui pakartotinai atliekami minėtieji tyrimai. Tokiu būdu stebima, ar gydymas sėkmingas, ir atitinkamai kontroliuojama jo eiga.