Gimdos mioma

Gimdos mioma – tai gerybinis auglys, išaugantis moters gimdoje. Auglys gali išsivystyti gimdos viduje, išorėje arba sienelėje. Nors gydytojai ją vadina naviku, augliu, tačiau gimdos mioma nėra vėžys. Gimdos mioma nereikalauja gydymo, nebent ji kelia problemų.
Gimdos mioma dažniausiai nustatoma 30-50 metų moterims, ir paprastai nekelia jokių problemų moteriai. Daug moterų taip niekada ir nesužino, kad jos turi gimdos miomą.

Sužinokite ar Jūs dar vaisinga: pasinaudokite menopauzės testu >>


Nėra tiksliai žinoma, kas sukelia gimdos miomą. Manoma, kad hormonai estrogenas ir progesteronas skatina auglio augimą. Šių hormonų koncentracija didžiausia būna būtent per moters vaisingą laikotarpį. Po menopauzės, moters organizmas paprastai gamina gerokai mažiau minėtų hormonų. Todėl ir mioma dažniausiai susitraukia, sumažėja, pasibaigus moters vaisingam laikotarpiui.

Simptomai


Dažnai gimdos mioma nesukelia jokių simptomų, arba tie simptomai būna labai silpni, sunkiai pastebimi. Pavyzdžiui, mėnesinės gali būti kiek gausesnės. Tačiau jeigu auglys kraujuoja arba spaudžia aplinkinius organus, simptomai tampa ryškūs ir lengvai jaučiami. Kai kurie galimi gimdos miomos simptomai:

  • Gausesnis ir ilgesnis kraujavimas mėnesinių metu

  • Skausmas pilvo apačioje

  • Skausmas nugaros apačioje

  • Skausmingas seksas

  • Padažnėjęs šlapinimasis


Gausus kraujavimas gali būti anemijos priežastimi, dėl to moteris gali jaustis pervargusi, silpna.

Nepavyksta pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Kai kuriais atvejais gimdos mioma trukdo moteriai pastoti. Arba gali sukelti problemų jau nėštumo metu, pavyzdžiui priešlaikinis gimdymas, arba net persileidimas.

Gimdos miomos diagnozė


Tam, kad būtų nustatyta, ar Jūs turite gimdos miomą, gydytojas pirmiausia turėtų išsiaiškinti, ar turite kokių nors būdingų simptomų. Taip pat gydytojas turėtų patikrinti Jūsų gimdą, apčiuopdamas nustatyti miomos dydį ir buvimo vietą. Toliau gali sekti ultragarso tyrimas, arba kiti panašūs tyrimai, kurie parodytų, ar gimdoje yra auglys, ir jeigu yra, kur ir kokio jis dydžio. Taip pat kartais atliekami kraujo tyrimai, tam kad būtų patikrinta, ar neišsivystė anemija.

Gydymas


Jeigu gimdos mioma nekelia Jums jokių problemų, nereikėtų nieko daryti. Jūsų gydytojas tiesiog patikrins ją reguliaraus vizito metu (ar ji nepadidėjo ir pan.).
Jeigu vis dėlto gimdos mioma sukelia gausų kraujavimą, skausmus, tokiu atveju reikalingas gydymas. Pirmiausia derėtų bandyti vartoti tam tikrus vaistus, (pvz. ibuprofenas) kurie palengvintų skausmus. Kontraceptinės tabletės taip pat gali padėti. Jeigu Jums anemija, reikėtų vartoti geležies turinčius papildus, valgyti daug geležies turinčio maisto (mėsa, pupos, žaliosios daržovės ir kt.). Dėl miomos gydymo vaistais reikėtų pasitarti su gydytoju.
Jeigu gimdos miomos simptomai labai vargina, gali tekti ją išoperuoti. Yra du galimi operacijos tipai. Kokia operacija reikalinga, priklauso nuo moters amžiaus, miomos dydžio, jų vietos, ir nuo to, ar moteris planuoja turėti vaikų:

  • Operacija, kurios metu pašalinama mioma, vadinama miomektomija. Gydytojas gali parinkti šią operaciją, jeigu Jūs dar planuojate ateityje turėti vaikų, arba tiesiog nenorite netekti gimdos. Tokia operacija gali padidinti tikimybę pastoti. Tačiau ši operacija ne visais atvejais būna sėkminga, ir mioma po kurio laiko gali ataugti.

  • Operacija, kurios metu pašalinama gimda, vadinama histerektomija. Tai dažniausiai atliekama miomos šalinimo operacija. Tik ši operacija užtikrina, kad mioma neataugs ateityje. Kita vertus, po histerektomijos moteris nebegali turėti vaikų.


Normalu, kad moterys labai skirtingai žiuri į histerektomiją. Daug moterų nenori prarasti vieno iš labiausiai moteriai būdingų organų. Tačiau kai kurioms moterims svarbu tiesiog atsikratyti varginančių miomos simptomų. Jeigu Jūs svarstote apie histerektomiją, būtinai stenkitės sužinoti kiek įmanoma daugiau apie šią operaciją. Tik tokiu atveju priimsite tinkamą sprendimą.
Jeigu Jums greitai turėtų būti menopauzė, vietoj operacijos geriau rinktis gydymą vaistais. Taip palengvinsite simptomus. O po menopauzės nemalonūs miomos simptomai turėtų išnykti kartu su periodais.