Genitalijų herpesas

Nors herpesas yra pakankamai gerai žinoma liga, daugelis yra girdėję tik apie pirmąją jo atmainą, kuri sukelia žaizdeles burnos srityje. Tuo tarpu genitalijų herpesas daugeliui nėra žinomas. Pirmoji paprastojo herpeso viruso atmaina lemia žaizdelių atsiradimą burnos srityje. Tačiau tiek pirmoji viruso atmaina gali sukelti infekciją lytinių organų srityje, tiek antroji – burnos srityje. Medicininiai tyrimai rodo, kad genitalijų herpesas nėra jau toks retas. JAV vienas iš penkių suaugusiųjų yra apsikrėtęs paprastuoju herpeso virusu.
Rizikos faktoriai
Herpesas plinta per tiesioginį kontaktą su infekuotu žmogumi. Pavyzdžiui, jeigu Jūs užsikrėtęs lytiniu herpesu, tai lytinio akto metu šia liga galite užkrėsti savo partnerį. Jeigu esate burnos herpeso nešiotojas, tai jį perduoti galite besibučiuodami ar besimėgaudami oraliniu seksu.
Simptomai
Lytinio herpeso simptomai gali būti patys įvairiausi. Dauguma užsikrėtusiųjų retai apskritai ką nors pastebi, nes simptomai labai nežymūs. Jeigu žmogus jaučia kažkokias nemalonias ligos pasekmes, tai jos pasirodo po 2 ar 20 dienų po užsikrėtimo. Nemalonūs pojūčiai tęsiasi kelias savaites. Pirminis herpeso viruso poveikis dažniausiai būna žymiai nemalonesnis nei vėliau pasireiškiantys sveikatos sutrikimai.

Ovuliacijos datą galite sužinoti pasinaudodama ovuliacijos skaičiuokle >>


Būdingiausi simptomhttps://gandrai.eu/ovuliacijos-skaiciuokle/ai:

 • Skausmingi gumbeliai lytinių organų srityje, kurie atsiveria ir tampa piktžaizdėmis

 • Niežėjimas, odos perštėjimas

 • Patinusios ir jautrios liaukos lytinių organų srityje

 • Tradiciniai gripo požymiai, įskaitant raumenų skausmą

 • Galvos skausmas

 • Moterims – nemalonios išskyros vaginoje

 • Skausmingas šlapinimasis


Herpeso virusas išlieka kūne, todėl ligos pasikartojimai labai dažni. Daugumas žmonių nuo šio viruso proveržių kenčia 5-8 kartus per metus, tačiau simptomai gali būti skirtingi. Laikui bėgant, proveržių skaičius per metus mažėja. Žaizdelės dažniausiai atsiranda aplink tą vietą, kur įvyko užkrėtimas. Kai liga tik atsinaujina, žaizdelių jau būna mažiau, jos ne tokios skausmingos ir greičiau gyja. Herpeso viruso suaktyvėjimą organizme gali paskatinti kitos ligos, stresas, nuovargis, saulės nudegimas, mėnesinės ar aktyvūs lytiniai santykiai.
Diagnozė
Diagnozė gali būti atliekama remiantis medicinos istorija, nepamirštant simptomų ir fizinio ištyrimo. Būtini laboratoriai testai – tiesioginis imuniteto antikūnių ir virusų testai.
Gydymas
Deja, kol kas nėra vaisto, kuris išgydytų herpesą. Jeigu jau šis virusas pateko į kūną, jis apsigyvena Jūsų organizme visam gyvenimui ir laikas nuo laiko duoda apie save žinoti. Emocinis stresas, nuovargis, per daržnas buvimas vėjyje ar saulėje, odos sudirgimai, mėnesinės ir fizinės traumos yra pažymėti kaip galimos ligos atsinaujinimo priežastys. Tačiau kaip pasislėpęs virusas yra aktyvuojamas ir kas pradeda šį procesą yra iki šiol neaišku. Metų metus joks efektyvus gydymas ar vaistai nebuvo išrasti, todėl pacientai paprasčiausiai turėdavo pralaukti nemalonų ligos etapą. Šiai dienai žinomi bent trys medikamentai, kurie gali kovoti su herpeso virusu: tai asikloviras, valikloviras ir famsikloviras. Šie vaistai yra labai efektyvūs. Dažniausiai jie skiriami aktyvuoju ligos periodu ir nebūtina jų vartoti kol virusas pasyvus. Ilgalaikis gydymas gali būti naudingas pacientams, kurie kenčia nuo labai dažnų ligos atsinaujinimų. Slopinantys vaistai sumažins viruso aktyvumą 85 procentais, o jo slopinimas vaistų pagalba veiksmingas net 90 procentų. Antibiotinis tepalas būtinas prevencijai prieš antrinį bakterijų puolimą. Per lytinio herpeso paūmėjimus naudokite šiuos būdus, kad išvengtumėte nemalonių pojučių:

 • Renkitės laisvais rūbais

 • Venkite didelio karščio ar kaitrios saulės

 • Žiurėkite, kad kūno vietos, kur yra žaizdelių, būtų švarios ir sausos

 • Vilkėkite vėsius drabužius ties ta vieta, kur yra žaizdelių

 • Nenaudokite parfumuoto muilo, kvepalų ar kitų higienos priemonių

 • Gerkite aspiriną, ibuprofeną ir acetaminofeną skausmui numalšinti

 • Nelieskite žaizdelių

 • Nusiplaukite rankas, jeigu palietėte žaizdelę


Prevencija
Kad herpesas neplistų, venkite intymaus kontakto, kol ant kūno yra žaizdelių. Niežėjimas, odos perštėjimas dažniausiai praneša, kad jos atsiranda. Šiuo laiku venkite lytinių santykių. Herpesas plinta netgi tada, kai nėra nei simptomų, nei žaizdelių. Kad sumažintumėte viruso plitimo galimybę, lytinių santykių metu visada naudokite prezervatyvus. Įvairūs spermicidiniai tepalai yra papildoma apsauga nuo šio kenkėjo. Herpeso virusas gali plisti ir Jūsų kūne, jeigu paliečiate žaizdeles ir vėliau liečiate kitas kūno dalis. Jeigu jau palietėte viruso židinį, kuo greičiau nusiplaukite rankas vandeniu ir muilu. Beje, nesidalinkite savo rankšluosčiu ir rūbais su niekuo. Vaikai taip pat gali būti apkrėsti herpeso virusu. Jeigu esate nėščia ir bent pažinojote sergančių šia liga, privalote tai pasakyti savo daktarui, jeigu netgi jeigu niekada nejautėte jokių ligos simptomų. Gydytojas imsis atitinkamų priemonių, kad gimdymo metu virusas nebūtų perduots kūdikiui.