Ektopinis nėštumas

Įprastai kiaušinėliui palikus kiaušidę, jis patenka į kiaušintakį, kur jis būna apvaisinamas. Apvaisintas kiaušinėlis patenka į gimdą, kurios sienelėje įsitvirtina, ir ten vystosi vaisius.
Tačiau maždaug 1-2 atvejais iš šimto, apvaisintas kiaušinėlis lieka kiaušintakyje. Toks nėštumas vadinamas ektopiniu. Ypatingai retais atvejais, apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtina prie kiaušidės, gimdos kaklelio ar kitos vietos. Bet kuriuo atveju ektopinis nėštumas kelia rimtą pavojų moters sveikatai ir gyvybei, todėl turi būti nedelsiant gydomas.

Sužinokite kada gimdysite naudodamasi nėštumo skaičiuokle >>


Paprastai ektopinis nėštumas aptinkamas pirmomis nėštumo savaitėmis. Iki to laiko moteris gali nė nežinoti, kad ji nėščia. Dažniausiai ektopinis nėštumas nustatomas iki 8-tos nėštumo savaitės.
Ektopinis nėštumas reiškia, kad vaisius greičiausiai neišgyvens. Tik ypatingai retais atvejais pasitaiko sėkmingų gimdymų. Todėl ektopinis nėštumas dažnai būna didelis psichologinis smūgis moteriai. Gera žinia ta, kad jei Jūs turėjote ektopinį nėštumą, ateityje vis tiek greičiausiai galėsite susilaukti vaikelio be problemų.

Ektopinio nėštumo simptomai • Nedidelis kraujavimas iš makšties.

 • Pykinimas ir vėmimas.

 • Skausmas apatinėje pilvo dalyje.

 • Trumpi stiprūs spazmai apatinėje pilvo dalyje.

 • Skausmas vienoje pilvo pusėje.

 • Silpnumo pojūtis, svaigimas.

 • Skausmas pečiuose, kakle, sėdmenyse.

 • Jei kiaušintakis plyšta, skausmas būna toks stiprus, kad moteris gali nualpti.


Jei patiriate bent vieną iš minėtųjų simptomų, būtina nedelsiant kreiptis pas gydytoją. Tokiu būdu išvengsite stipraus kraujavimo ir išsaugosite savo vaisingumą.

Ektopinio nėštumo priežastys


Viena iš ektopinio nėštumo priežasčių yra pažeistas kiaušintakis, kuris neleidžia apvaisintam kiaušinėliui judėti gimdos link. Todėl kiaušinėlis būna priverstas implantuotis kiaušintakyje arba kitur.
Dažnu atveju ektopinio nėštumo priežastys taip ir lieka nežinomos. Tačiau yra žinoma nemažai faktorių, kurie didina ektopinio nėštumo tikimybę:

 • Gimdos spiralės naudojimas kontracepcijai

 • Lytinių organų uždegimas

 • Lytiškai plintančios ligos (pvz., chlamidija, gonorėja)

 • Įgimtas kiaušintakio sutrikimas

 • Buvo atlikta operacija dubens srityje (gyjant po operacijos susiformavę audiniai gali trukdyti kiaušinėlio judėjimui kiaušintakiu)

 • Moteris jau turėjo ektopinį nėštumą

 • Nesėkminga sterilizacija (kiaušintakio užblokavimas)

 • Vaisingumą skatinantys preparatai

 • Tam tikri nevaisingumą gydantys metodai (pvz., dirbtinis apvaisinimas)


Ektopinio nėštumo diagnozė


Atvykus į gydymo įstaigą, moteriai atliekamas nėštumo testas, ultragarso tyrimas ir pan. Tam, kad būtų išsiaiškinta, ar moteris patyrė ektopinį nėštumą.

Sužinokite ar pastojote: išbandykite nėštumo testus >>


Jei ektopinis nėštumas patvirtinamas, gydytojas parenka gydymą, pagal moters sveikatos būklę, ir jos ateities planus turėti vaikų.

Gydymas


Jei gydytojas įtaria, kad kiaušintakis yra plyšęs, nedelsiant turi būti atliekama operacija, kad būtų sustabdytas kraujavimas. Kai kuriais atvejais kiaušintakis ir kiaušidė būna taip pažeisti, kad privalo būti pašalinti.
Jeigu kiaušintakis nėra pažeistas, ir nėštumas tebėra ankstyvoje stadijoje, gali būti taikoma laparoskopija, kad būtų pašalintas embrionas. Laparoskopija – tai operacija, kurios metu per nedidelius pjūvius pilve, naudojant siaurus, lanksčius manipuliatorius (laparoskopas), atliekami tam tikri veiksmai pilvo ertmėje. Ektopinio nėštumo atveju, laparoskopijos metu padaromas nedidelis pjūvis kiaušintakyje, per kurį pašalinamas embrionas, nepažeidžiant kiaušintakio vientisumo.
Kai kuriais atvejais gali būti priskiriami tam tikri vaistai, stabdantys jungiamojo audinio formavimąsi. Šis būda taikomas, kai kiaušintakis nepažeistas, ir nėštumas yra ankstyvoje stadijoje.
Po ektopinio nėštumo gydymo, moteris dar turi atlikti keletą kraujo tyrimų, kad būtų įsitikinta, jog ji nebenėščia. Tiriant kraują, nustatomas hCG (vadinamojo nėštumo hormono) lygis kraujyje. Šis hormonas yra išskiriamas nėštumo metu.

Pastojimas po ektopinio nėštumo


Dauguma moterų, kurios patyrė ektopinį nėštumą, neturi problemų vėl pastoti ir susilaukti vaikų, net jei buvo pašalintas kiaušintakis. Kol moteris turi bent vieną sveiką kiaušintakį, neturėtų iškilti didesnių problemų pastoti. Jei ektopinis nėštumas buvo sukeltas kokios nors pagydomos ligos (pvz., vienos iš lytiškai plintančių ligų), tos ligos visiškas išgydymas gali net padidinti moters šansus pastoti.
Gydytojas turėtų patarti, kiek laiko turėtų praeiti po ektopinio nėštumo gydymo, kad vėl galėtumėte pradėti bandymus pastoti. Paprastai patartina laukti 3-6 mėnesių. Tam, kad lengviau pastotumėte, patartina naudoti ovuliacijos testus.

Nepavyksta pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Svarbiausia nesigraužti ir jokiu būdu nekaltinti savęs. Ektopinis nėštumas yra retas, bet bet kuriai moteriai galintis nutikti reiškinys, kuris paprastai nesumažina Jūsų vaisingumo . Šiuo atveju labai svarbi ir Jūsų partnerio parama. Jei reikia, kreipkitės pas psichologą.