Dubens uždegiminė liga

Dubens uždegiminė liga – tai moters reprodukcinių organų uždegimas, apimantis gimdą, kiaušintakius ir aplinkinius audinius. Dubens uždegiminę ligą (DUL) labai svarbu laiku ir tinkamai išgydyti, nes kitaip kyla rizika tapti nevaisingai. Ši liga taip pat gali sukelti itin stiprų skausmą, arba tapti ektopinio nėštumo priežastimi.

Priežastys


DUL sukelia bakterijos, patekusios į reprodukciniu organus per gimdos kaklelį. Kai gimdos kaklelis yra jau infekuotas, bakterijoms iš makšties tampa lengviau patekti į gimdą ir kiaušintakius.
Tikimybė susirgti DUL padidėja tada, kai:

 • Sergama viena iš lytiškai plintančių ligų. Dažniausios DUL sukėlėjos yra gonorėja ir chlamidiozė.

 • Jeigu yra padidėjusi rizika užsikrėsti viena iš lytiškai plintančių ligų. Jei esate jauna, ir mylitės be apsaugos priemonių, tikimybė užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis yra gana didelė. Dar pavojingiau, jei turite daugiau nei vieną sekso partnerį.

 • Sergate bakterine vaginoze.

 • Neseniai naudojote spiralę arba turėjote abortą.

 • Anksčiau sirgote DUL.


Simptomai


Susirgimo pradžioje gali nepasireikšti jokie simptomai, arba jie būti silpni. Kai kurios moterys taip net nežino, kad turi DUL. Tai paaiškėja tik vėliau, kai moteris jau nevaisinga, arba ją kamuoja stiprūs skausmai pilvo apačioje.

Nepavyksta pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Plintant infekcijai, įprastas simptomas yra skausmas pilvo apačioje. Kai kada skausmas gali sustiprėti sekso metu, tuštinantis, arba šlapinantis. Kai kurioms moterims prasideda karščiavimas.
Pagrindiniai DUL simptomai:

 • Skausmas pilvo apačioje. Tai pats būdingiausias simptomas, kuris gali sustiprėti sekso metu, šlapinantis ar tuštinantis.

 • Spaudimas apatinėje pilvo dalyje.

 • Skausmas nugaros apačioje. Kartais šis skausmas pereina į vieną iš kojų.

 • Gausesnės nei įprastai išskyros iš makšties, kurios gali būti gelsvos, žalsvos arba rusvos.

 • Karščiavimas.

 • Skausmingas seksas.

 • Nereguliarus kraujavimas mėnesinių metu.

 • Skausmingas šlapinimasis.


Diagnozė


Net jeigu DUL sukelia tik silpnus simptomus arba jų nesukelia visai, vis tiek ši liga gali turėti labai rimtų pasekmių moteriai. Todėl jei pastebėjote bet kokius neįprastus simptomus, nedelsiant kreipkitės pas gydytoją.
Gydytojas turėtų paklausinėti Jus apie gyvenimo būdą, simptomus, sveikatos istoriją. Taip pat turėtų patikrinti Jus, atlikti reikiamus testus, norint nustatyti, ar Jums tikrai DUL. Kadangi tam reikia nemažai laiko, DUL pradedama gydyti dar nepaaiškėjus testų rezultatams. Tokiu būdu norima užkirsti šiai ligai kelią dar ankstyvoje jos stadijoje, kad nebūtų didesnių problemų.
Jums taip pat gali būti atlikti kraujo tyrimai, kad būtų nustatyti infekcijos požymiai. Taip pat gali būti atliekamas ultragarso tyrimas, kuriuo ne tik nustatoma, ar yra DUL, bet ir galimi pažeidimai kiaušintakiuose, kiaušidėse ar gimdoje.

Gydymas


Dubens uždegiminė liga gydoma antibiotikais. Svarbu vykdyti gydytojo nurodymus, ir stropiai vartoti tai, kas išrašyta.
Jeigu DUL buvo sukelta lytiškai plintančios ligos, Jūsų partneris taip pat turi būti gydomas, antraip galite būti pakartotinai infekuota po kurio laiko. Neužsiimkite seksu, kol abu nebaigsite savo gydymo ciklų.
Jeigu DUL atvejis labai stipriai išreikštas, arba Jūs sergate nėštumo metu, gali prireikti atsigulti į ligoninę. Dar kitais atvejais gali prireikti operacijos, pūliams pašalinti.
Kiekvienas DUL susirgimas didina riziką tapti nevaisingai, todėl ypatingai svarbu užkirsti kelią infekcijai pasikartoti ateityje. Todėl labai svarbu atsakingai rinktis sekso partnerius, naudoti apsaugos priemones (prezervatyvus).