Disfunkcinis kraujavimas iš gimdos

Disfunkcinis kraujavimas iš gimdos - tai aciklinis kraujavimas, atsirandantis dėl lytinių hormonų gamybos cikliškumo sutrikimo. Šis kraujavimas nesusijęs su kita reprodukcijos ar kitos organų sistemos liga. Jis pasireiškia sutrikus tam tikrų endokrininių liaukų veiklai. Ši liga nustatoma atmetimo būdu, t.y. kai atlikus įprastinius tyrimus nenustatoma jokios kitos kraujavimo iš gimdos priežasties. Disfunkcinis kraujavimas dažniausiai pasireiškia tik prasidėjus mėnesinėms arba prieš joms išnykstant, rečiau - reprodukcijos laikotarpiu. Disfunkciniai kraujavimai sudaro net apie 20 proc. visų ginekologinių ligų.

Priežastys


Disfunkcinį kraujavimą gali sukelti psichinė trauma, infekcinės (gripas, gelta), nelytinių organų (ekstragenitalinės) ligos, vidinės sekrecijos liaukų funkcijos sutrikimai, neracionalus maitinimasis, žalingi įpročiai - rūkymas, alkoholio vartojimas, radioaktyviųjų medžiagų poveikis.

Nepavyksta pastoti? Naudokite ovuliacijos testus >>


Manoma, kad sutrikus neuroendokrininei reguliacijai kiaušidėse sutrinka folikulų susidarymas, padidėja estrogenų kiekis kraujyje ir sumažėja progesterono. Tuomet ima vešėti gimdos gleivinė (endometriumas), pernelyg jai išvešėjus, anksčiau ar vėliau pasireiškia kraujavimas iš gimdos dėl kapiliarų išsiplėtimo, stazės, nekrozės, nevienodo bei netolygaus gleivinės pasišalinimo.

Diagnozė ir gydymas


Nustačius jaunatvinį disfunkcinį kraujavimą, t.y. jaunoms mergaitėms, kurioms tik prasideda mėnesinės, pirmasis gydymo etapas yra kraujavimo sustabdymas, kuris pradedamas skiriant hormonų preparatų. Gimdos gleivinės išvalymas (abrazija) taikomas tik išimties tvarka, esant gyvybei pavojingam kraujavimui. Po gimdos abrazijos, kadangi kraujavimo priežastis susijusi su endogeninio progesterono kiekio sumažėjimu, geriausiai tinka didrogesteronas (Duphaston). Tai geriamasis progestagenas, savo molekuline struktūra ir veikimu panašus į endogeninį progesteroną, bet turintis 10-30 kartų stipresnį poveikį. Vėliau būtina pasirūpinti galimų pasikartojančių kraujavimų profilaktika. Šiuo tikslu būtina skirti ciklinę estrogenų ir gestagenų terapiją arba trifazių geriamųjų kontraceptikų.
Moters reprodukcinio amžiaus disfunkcinio kraujavimo gydymas pradedamas kraujavimo stabdymu atliekant gimdos gleivinės išgramdymą, pageidautina kontroliuojant aparatu, skirtu gimdai apžiūrėti (histeroskopu), pašalinti audiniai ištiriami. Tai padeda patvirtinti kraujavimo disfunkcinę kilmę ir paneigti organinę gimdos patologiją.
Iš gimdos pašalintos gleivinės tyrimo duomenimis, norint išvengti pakartotinio kraujavimo skiriama estrogenų ir gestagenų turinčių geriamųjų kontraceptikų. Esant geltonkūnio nepakankamumui, reikia paminėti, kad tai ir viena iš nevaisingumo priežasčių, antroje ciklo pusėje skiriama Duphaston.
Esant disfunkciniam kraujavimui iš gimdos klimakso laikotarpiu gydymo taktika numato du etapus. Pirmojo etapo tikslas - stabdyti kraujavimą. Tuo tikslu atliekamas frakcinis gimdos gleivinės išgramdymas, jei įmanoma, kontroliuojant histeroskopu. Ši procedūra padeda sustabdyti kraujavimą, gauti vertingą diagnostinę informaciją. Tolimesnė gydymo taktika priklauso nuo: gimdos gleivinės tyrimo rezultatų, moters amžiaus, ekstragenitalinės ir organinės genitalijų patologijos.
Paneigus kraujavimo iš gimdos organinę kilmę, kito gydymo etapo tikslas - kraujavimo (gimdos gleivinės hiperplazijos proceso) pasikartojimo profilaktika. Konservatyvų gydymą hormonais galima skirti norint atkurti menstruacinį kraujavimo cikliškumą arba siekiant, kad menstruacinių kraujavimų nebebūtų (menolizės). Klimakso menstruacinio pobūdžio kraujavimo cikliškumui atkurti rekomenduojami gestagenai (pvz., Duphaston).
Vyresnėms nei 50 metų moterims racionalu siekti menolizės (kad išnyktų mėnesinės).
Iki gestagenų atradimo vyravo radikali gydymo taktika - gimdos pašalinimas. Dabar, neatsižvelgiant į moters amžių, ji taikoma tik tam tikrais atvejais, pvz., kai yra gimdos gleivinės išvešėjimas ir netipiška struktūra, kai kartu nustatoma kitos organinės gimdos ir kiaušidžių ligos arba 2-3 mėn. neveiksmingas gydymas hormonais, atsinaujino gimdos gleivinės išvešėjimas.
Gydymo hormonais veiksmingumas įvertinamas kas 3-6-12 mėn. atliekant genitalijų echoskopiją, gimdos gleivinės ląstelių ar pašalintos gleivinės audinių ištyrimą.