Bakterinė vaginozė

Bakterinė vaginozė (dar vadinama makšties disbakterioze) - tai nelytiniu keliu plintanti liga, tačiau jos būklė yra glaudžiai susijusi su lytiniu aktyvumu ir lytinių partnerių skaičiumi. Šia liga taip pat serga ir lytinio gyvenimo negyvenančios moterys ir mergaitės.

Priežastys


Normalią makšties mikroflorą sudaro tam tikru santykiu pasiskirstę įvairūs mikroorganizmai. Pagal mikroorganizmų kiekį makštis nusileidžia tik  žarnynui. Skirtingu gyvenimo laikotarpiu yra skirtingas bakterijų kiekis makštyje: mergaitėms jis bus vienoks, subrendusioms moterims – kitoks, menopauzės amžiaus moterims – dar kitoks. Kiekvienos moters makšties mikroflora yra individuali, o bakterijų kiekis joje gali keistis priklausomai nuo fiziologionių dalykų, nėštumo ar ciklo.

Sužinokite ovuliacijos datą naudodamasi ovuliacijos skaičiuokle >>


Pirmasis bakterinės vaginozės požymis – radikalūs natūralios makšties mikrofloros kiekio ir sudėties pusiausvyros pasikeitimai.  Esant bakterinei vaginozei gerųjų laktobacilų kiekis žymiai sumažėja ir pradeda daugintis blogosios  bakterijos –Gardnerella vaginalis bei anaerobai.Bakterinės vaginozės atsiradimą skatina įvairūs veiksniai:
• Per dažnas lytinių organų plovimas;
• Netinkamas tam tikrų higienos priemonių  (muilo, ploviklio) pasirinkimas;
• Dažna lytinių partnerių kaita;
• Antibiotikų vartojimas;
• Tamponų naudojimas (nors tamponai yra skirti tik mėnesinėms, tačiau gana dažnai jie naudojami pagausėjus išskyroms ir pan.);
• Socialiniai veiksniai (grėsmė prarasti darbą, stresas, nepriteklius, baimė dėl savo saugumo ir kt.);
• Aptempti drabužiai, sintetinis apatinis trikotažas;
• Kitos ne visada aiškios priežastys.

Diagnozė


Bakterinę vaginozę galima įtarti, kai atsiranda nemalonaus ,,žuvies” kvapo išskyros iš makšties, žuvies kvapas sustiprėja ar jaučiamas po lytinių santykių. Nors išskyrų gali nepagausėti, tačiau pakinta jų išvaizda – jos gali būti baltos ar pilkos. Vargina skausmingas ir padažnėjęs šlapinimasis, išorinių lyties organų niežulys, deginimas ar skausmingi lytiniai santykiai. Simptomai nebūtinai turi pasirekšti visi vienu metu, gali būti tik vienas ryškus simptomas, kuris gali ir suklaidinti, nes dažniausių makštie infekcijų (BV, kandidozės, trichomonozės, mišri os) simptomai yra panašūs.

Nesiseka pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Bakterinė vaginozė diagnozuojama:
• jeigu yra minėti nusiskundimai/simptomai;
• jeigu išskyrų iš makšties pH > 4,5;
• kai yra teigiamas aminų testas (atsiranda gendančios ,,žuvies” kvapas užlašinus KOH 10% tirpalo);
• kai mikroskopuojant tepinėlyje iš makšties stebimos bakterinei vaginozei būdingos ,,indikacinės” ląstelės t.y. makšties epitelio ląstelės, aplipusios gausiai besidauginančiais mikroorganizmais.

Gydymas


Gydomos tos pacientės, kurioms pasireiškia simptomai, o jei klinikinių simptomų nėra, bet patologija diagnozuojama laboratoriškai, gydomos tik nėščiosios, planuojančios pastoti, planuojančios nutraukti nėštumą chrurginiu būdu ar laukančios ginekologinės operacijos.
Bakterinei vaginozei gydyti dažniausiai yra skiriami vietinio poveikio vaistai – tepalai, makšties žvakutės.  Jei bakterinė vaginozė yra nustatyta laboratoriškai galima skirti clindamicyno, metronidazolio žvakutes, kurios skirtos tiksliai šiai infekcija, tačiau neigiamai veikia mikroflorą,  arba plataus spektro nistatino/nifuratelio makšties žvakutes. Kadangi daugeliu atveju infekcijas nustato tik pagal simptomus, o tikimybė be tepinėlio, kad diagnozė bus teisinga yra tik apie 30 proc., todėl siekiant išvengti netinkamo ar nepakankamo gydymo, žymiai efektyviau naudoti plačiausio veikimo spektro žvakutes. Tokių preparatų privalumas, kad veikia visus dažniausiai pasitaikančius makšties infekcijų sukėlėjus. Nifuratelis pasižymi antibakteriniu, o nistatinas – antigrybeliniu veikimu. todėl nifuratelis derinyje su nistatinu veikia bakterinės vaginozės, trichomonozės ir kandidozės sukėlėjus bei daugelį kitų anaerobinių mikroorganizmų taip padėdami įveikti ir neretas mišriąsias infekcijas.
Labai svarbu, kad nifuratelio/nistatino makšties žvakutės nesukelia mikroorganizmų rezistencijos, todėl jos išlieka  veiksmingos.  Jas gali vartoti nėščiosios ir žindyvės. Taip pat tokios žvakutės neveikia normalios makšties mikrofloros (nenaikina Lactobacilų), tad gydydamos vieną problemą neiššauksite kitos.