Vaisingumas ir amžius: skubėkite, nes bus per vėlu

Poros, norinčios susilaukti vaikų, turėtų atminti, kad bandymai pastoti gali užtrukti. Kadangi moters vaisingumas ir amžius yra tampriai susiję, derėtų atminti, kad bėgant metams, tikimybė moteriai susilaukti vaikų vis mažėja.
Daug šiuolaikinių moterų atideda šeimos pagausėjimą iki kol jos sulaukia 30-ies ir daugiau. Tuomet gali iškilti klausimas: ar aš vis dar vaisinga? Ir kokia tikimybė susilaukti vaikų? Tikriausiai žinote, kad pats vaisingiausias moters laikotarpis yra iki 30-ies metų amžiaus, tačiau tai nereiškia, kad jei Jums jau gerokai virš 30, turėsite didesnių problemų pastojant. Verta pažymėti, kad pastaraisiais dešitmečiais moterų, susilaukiančių vaikų kai joms per 30 metų, skaičius gerokai išaugo.

Kaip amžius veikia moters vaisingumą?


Tikra tiesa, kad moters vaisingumas mažėja jai sulaukus 30-ies, ir ima mažėti dar sparčiau, kai jai virš 35. Kuo vyresnė moteris tampa, tuo mažesnė tikimybė jai susilaukti vaikų, ir tuo didesnė nevaisingumo tikimybė.
35 metai yra tarsi riba, nuo kurios susilaukti vaikų tampa gerokai sudėtingiau. Jei Jums 35 metai, dar turite neblogus šansus pastoti natūraliai ir susilaukti sveiko kūdikio. (Žinoma, 35 metai yra vidurkis, išvestas iš daugybės atvejų, ir skirtingoms moterims amžius gali skirtis). Tačiau nuo 35 metų, moterų turinčių nevaisingumo problemų, persileidimų ir problemų su vaisiumi skaičius gerokai padidėja. Ir jau sulaukus 40-ies metų amžiaus, tik maždaug 2 iš 5 moterų norinčių susilaukti vaikų, tai pavyksta.
Vidutinis amžius moterų, kurioms taikoma dirbtinio apvaisinimo procedūra, pastaraisiais metasi vis didėja. Tai tik įrodo, kad vaisingumo problemos su amžiumi vis didėja. Deja, dirbtinio apvaisinimo sėkmė moterims virš 40-ies, naudojant jų pačių kiaušinėlį, pastaraisias metais nedidėja.
Vaisingumas ir amzius
Taigi, žvelgiant grynai iš biologinės pusės, moterims geriausia susilaukti vaikų iki 35 metų.
Vyrai tuo tarpu išlieka vaisingi gerokai ilgesnį laiką. Nors spermos kokybė ir seksualinis pajėgumas taip pat mažėja su vyrų amžiumi, tačiau tai vyksta labai pamažu ir palaipsniui. Todėl tokio amžiaus, nuo kurio vyrams turėtų kilti problemų apvaisinti moterį, nėra. Tačiau derėtų atminti, kad vyresnių vyrų vaikai turi didesnę tikimybę turėti tam tikrų sveikatos sutrikimų.
Dar vienas svarbus dalykas, kurį derėtų atminti vyresnėms nei 35 metai moterims, siekiančioms pastoti: tikimybė susilaukti daugiau nei vieno vaiko (dvynukų ir t.t.) tampa vis didesnė. Kuo vyresnė moteris, tuo didesnė tikimybė susilaukti būtent neidentiškų dvynukų. Manoma, kad taip yra dėl to, kad vyresnis organizmas turi išskirti daugiau hormono FSH, kuris veikia ovuliaciją. Kadangi su amžumi kiaušinėlių skaičius moters organizme vis mažėja, organizmas išskiria daugiau FSH, kad užtikrintų ovuliacijos procesą. Toks FSH kiekio padidėjimas gali lemti tai, jog susiformuoja daugiau nei vienas folikulas, ir jei jie apvaisinami, galite susilaukti dvynukų!

Ar su amžiumi bandymai pastoti trunka ilgiau?


Taip, Jūsų šansai pastoti greitai mažėja su amžiumi. Dauguma moterų lengviausiai pastoja, kai joms 20-24 metai. Kai moteriai arti 40-ies ir daugiau, pastoti gali trukti gerokai ilgiau, ir apskritai susilaukti vaikų gali tapti problema.
Daugiau nei 80 procentų porų pasiseka pastoti per pirmus metus nuo bandymų pradžios. Su sąlyga, kad jos reguliariai užsiima seksu. Reguliarus seksas - tai maždaug du-trys kartai per savaitę. Maždaug pusė moterų, kurioms nepavyksta pastoti per pirmus metus, pastoja antrais bandymų metais. Tokiu būdu per pirmus du bandymų metus pastoja 92 procentai moterų. Todėl visuomet atminkite, kad bandyti reikia ilgą laiką, ir nenusiminti po pirmų mėnesių nesėkmių. Tiesa, pagreitinti pastojimą galima išsiaišinus tikslią ovuliaicijos datą: tam labai pasitarnauja ovuliacijos testai.
Pas gydytoją kreiptis derėtų tik tuomet, jei nepavyksta pastoti per pirmus metus. Tačiau jei Jums jau virš 35, pas gydytoją kreiptis derėtų greičiau (po pusės metų ar dar anksčiau).

Kodėl vaisingumas mažėja taip ženkliai su amžiumi?


Vaisingumas paprastai mažėja dėl dviejų pagrindinių priežasčių: ovuliacijos sutrikimų ir kiaušintakių nepraeinamumo (dėl infekcijų ar kitų priežasčių).
Ovuliacijos sutrikimų tikimybė su amžiumi didėja dėl to, kad:

  • Bėgant metams Jūsų organizme lieka vis mažiau tinkamų apvaisinti kiaušinėlių, todėl pastoti darosi vis sunkiau. Pasitikrinti, ar Jūs vis dar vaisinga, galite atlikusi menopauzės testą.

  • Labai nedidelė dalis moterų (maždaug 1 iš 100) menopauzę patiria anksčiau nei įprasta - dar iki 40-ies metų amžiaus.

  • Su amžiumi, Jūsų mėnesinių ciklas gali tapti nereguliarus: jie galo sutrumpėti, kartais visiškai neįvykti, todėl nustatyti ovuliacijos datą tampa vis sunkiau.


Kiaušintakių nepraeinamumas gali būti sukeltas infekcijų arba kitų priežasčių. Todėl bet kokio amžiaus moterys turėtų rūpintis savo lytine ir bendrąja sveikatos būkle. Žinoma, vyresnėms moterims yra didesnė tikimybė, kad jos jau ilgą laiką turi tam tikrus nepastebėtus sutrikimus, kurie gali nulemti kiaušintakių nepraeinamumą. Endometriozė yra viena dažniausių kiaušintakių nepraeinamumo priežasčių.
Itin svarbu atminti, kad antsvoris taip pat mažina Jūsų šansus pastoti. Todėl kūno masės sumažinimas, ypač jei Jūs kenčiate nuo PCOS (policistinių kiaušidžių sindromas), gali labai padidinti tikimybę pastoti.

Kas gali padėti pastoti?


Nepaisant moters amžiaus, kai kurie dalykai galioja visoms moterims vienodai: reguliarus seksas, streso nebuvimas, sveika gyvensena, normalus kūno svoris yra pagrindiniai raktai į sėkmingą pastojimą. Ypač svarbu yra žinoti savo vaisingas dienas, t.y. kada Jūsų organizme vyksta ovuliacija. Tam geriausia naudoti ovuliacijos testus. Patarimų norinčioms pastoti yra ir daugiau, tačiau svarbu atminti, kad reiktų nenusiminti ir nenuleisti rankų po pirmų mėnesių nesėkmingų bandymų. Be to, bet kada galite pasikonsultuoti su gydytoju. Labai svarbu yra atsipalaiduoti, nepergyventi ir tiesiog džiaugtis šeimyniniu gyvenimu.
Vis dėlto greičiau pas gydytoją reiktų konsultuotis toms nesėkmingai pastoti bandančioms moterims, kurios:

  • pasižymi nereguliariu ciklu.

  • kenčia nuo PCOS.

  • kenčia nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

  • partneris turi vaisingumo problemų.