Sperma: klausimai ir atsakymai

Sperma yra vyro sėklidėse gaminamas tirštas skystis, kuriame yra spermatozoidai, galintys apvaisinti moters kiaušinėlį (kiaušialąstę). Sperma išsiskiria sueities metu, ir tai vadinama ejakuliacija. Vidutiniškai vienos ejakuliacijos metu išskiriama 3-4 ml spermos, tačiau tai priklauso nuo mylėjimosi dažnumo. Po ilgesnio susilaikymo spermos išsiveržia daugiau.

Kaip ilgai sperma išlieka gyvybinga?

Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo keleto faktorių. Visų pirma, tai vieta, kurioje yra sperma. Ant sauso paviršiaus, pavyzdžiui rūbų, patalynės, spermaatozoidai žūna tuomet, kai sperma išdžiūsta. Vandenyje, ypač šiltame, sperma išliks gyvybinga ilgiau, nes spermatozoidams palanki drėgna, šilta terpė. Vis dėlto tikimybė, kad sperma karštoje vonioje suras kelią per moters makštį ir apvaisins kiaušinėlį, yra neįtikėtinai maža.
Moters organizme sperma gyvybinga išlieka net iki 5 dienų. Tai taip pat priklauso nuo keleto faktorių, tačiau jeigu mylėsitės su partneriu kelios dienos prieš ovuliaciją, tikimybė pastoti bus labai didelė.

Kiek spermos reikia pastoti?

Teoriškai, užtenka vieno spermatozoido moters kiaušinėlio apvaisinimui, tačiau vieno išsiveržimo (ejakuliacijos) metu į moters organizmą patenka vidutiniškai 100 milijonų spermatozoidų. Laikoma, kad jei viename mililitre vyro spermos yra mažiau nei 20 milijonų spermatozoidų, toks vyras gali turėti vaisingumo problemų. Kodėl spermoje yra tiek daug spermatozoidų, jei absoliuti jų dauguma žūsta? Kad pasiektų kiaušinėlį, spermatozoidai turi nukeliauti iš moters makšties iki kiaušintakių – o  tai yra ilga ir sunki kelionė, kurią išgyvena tik nedaugelis spermatozoidų. Tie, kurie pasiekia kiaušinėlį, vis tiek turi nedidelį šansą prasiskverbti pro jo sienelę ir apvaisinti. Tik sveikiausi, pajėgiausi spermatozoidai turi realias galimybes apvaisinti. Manoma, kad toks didelis spermatozoidų kiekis yra evoliucijos sukurtas saugiklis užtikrinti, kad tik patys sveikiausi spermatozoidai galėtų pasiekti ir apvaisinti kiaušialąstę. Tokiu atveju užtikrinama, kad ir gimęs vaikas bus sveikas.

Kaip pagerinti spermos kokybę?

Trumpai galima pasakyti, kad bendra organizmo sveikatos būklė lemia ir spermos kokybę. Jei vyras gyvena sveiką gyvenimą, didelė tikimybė, kad ir jo sėkla bus sveika ir pajėgi apvaisinti moterį. Keletas svarbiausių patarimų, norint užtikrinti sėklos gyvybingumą ir kokybę:
  • Negalima rūkyti, naudoti narkotikų ar preparatų, gerinančių tam tikras organizmo funkcijas (pvz., anaboliniai steroidai)
  • Vengti kontakto su įvairiais toksinais, tokiais kaip pesticidais, sunkiaisiais metalais
  • Saikingai vartoti alkoholį
  • Sveika mityba ir normalus kūno svoris (KMI skaičiuoklė)
  • Negalima ilgai laikyti sėklidžių karštoje aplinkoje, pavyzdžiui pirtyje, karštoje vonioje. Taip pat geriau vilkėti laisvus apatinius, vengti aptemptų, varžančių kelnių. Spermos gamybai daug palankesnė yra žemesnė nei kūno temperatūra. Ne be reikalo vyro sėklidės yra kapšelyje, kūno išorėje.
Spermos testai>> Spermos analizė gali padėti nustatyti nevaisingumo priežastis. Tyrimui reikalinga sperma, ejakuliuojama į tam tikrą indelį. Spermos testas isiaiškina šiuos dalykus:
  • Sėklos kiekis ir klampumas. Vidutiniškai vienos ejakuliacijos metu išsiveržia 3-4 ml spermos, kitaip tariant, tarp pusės ir pilno arbatinio šaukštelio. Jei spermos išsiveržia mažiau, jos gali nepakakti apvaisinti kiaušinėlį. Jei spermos daugiau, sėkla gali būti per daug praskiesta, t.y. spermatozoidų koncentracija per maža. Sperma išsiveržimo metu turi būti klampi ir tiršta, i suskystėti tik po 10-15 minučių. Jei sperma lieka tiršta, tokiu atveju spermatozooidams gali būti pernelyg sunku judėti moters organizme kiaušinėlio link.
  • Spermatozoidų koncentracija. Tai yra spermatozoidų skaičius viename mililitre spermos. 20 ir daugiau milijonų spermaotzoidų mililitre laikoma normalia ir pakankama spermos koncentracija.
  • Spermos judrumas. Nustatoma spermatozoidų dalis, kuri yra judri. Taip pat tiriamas pats spermatozoidų judėjimas. Laikoma, kad praėjus valandai po ejakuliacijos, bent 50 proc. Spermatozoidų turėtų judėti tiesiai priekin.
  • Tai spermatozoidų dydžio, formos, išvaizdos tyrimas. Paprastai tiriami keli šimtai spermatozoidų, bet kokie nukrypimai užfiksuojami.

Ar sperma gaminama visą vyro gyvenimą?

Kitaip nei moterys, kurių vaisingas laikotarpis baigiasi su menopauze, vyrai išlieka vaisingi praktiškai iki gyvenimo galo. Nors spermos gamyba lėtėja su amžiumi, net ir garbaus amžiaus vyriškiai gali tapti tėvais. [product_category category="spermos-testai" per_page="12" columns="4" orderby="price" order="asc"]