Pastojimas

Daugeliu atveju nesužinosite tikslios datos, kada įvyko pastojimas (apvaisinimas). Gydytojai paprastai skaičiuoja nėštumo pradžią nuo pirmosios paskutinių mėnesinių dienos. Tai yra maždaug 2 savaitės prieš tai, kai iš tikrųjų įvyksta pastojimas.

Ovuliacija


Kiekvieno ciklo pradžioje Jūsų kiaušidesė ima bręsti kiaušinėliai, esantys mažose struktūrose, vadinamose folikulais. Galiausiai tik vienas kiaušinėlis subręsta ir palieka folikulą - tai ir vadinama ovuliacija. Ji paprastai įvyksta 2 savaitės prieš sekančias mėnesines.

Hormonai


Subrendusiam kiaušinėliui palikus folikulą, folikulas virsta geltonkūniu (lot. corpus luteum). Ši susiformavusi liauka gamina hormoną progesteroną. Šio hormono veikla skatina gimdos sienelės storėjimą, taip ruošiamasi apvaisinto kiaušinėlio įsitvirtinimui.

Kiaušinėlis keliauja kiaušintakiu


Po ovuliacijos kiaušinėlis patenka į kiaušintakį. Čia jis išbūna apie 24 valandas, per šį laiką jis gali būti apvaisintas vyro spermos. Tai paprastai nutinka maždaug 2 savaitės po paskutinių mėnesinių pradžios.

Jeigu kiaušinėlis neapvaisinamas...


Jeigu kiaušinėlis neapvaisinamas per pirmas 24 valandas, jis keliauja per gimdą, ir suyra. Hormonų lygis sugrįžta prie įprasto. Organizmas pašalina suirusią gimdos gleivinę, prasideda mėnesinės.

Apvaisinimas (pastojimas)


Jeigu kiaušinėlis visgi apvaisinamas (pastojimas), kiaušinėlis iškart pakinta taip, kad jo nebeapvaisintų kiti spermatozoidai. Jau apvaisinimo metu Jūsų būsimo vaikelio lytis ir genetinė informacija yra nulemta. Jeigu kiaušinėlį apvaisina spermatozoidas su X chromosoma, gims mergaitė, jeigu su Y chromosoma - berniukas.

Implantacija


Apvaisintas kiaušinėlis kiaušintakyje lieka dar 3-4 dienas. Tačiau per pirmąsias 24 valandas nuo apvaisinimo, ląstelės jame pradeda dalintis. Dalinimasis tęsiasi ir kiaušinėliui pajudėjus kiaušintakiu gimdos link. Gimdoje jis įsitvirtina gimdos sienelės gleivinėje - tai vadinama implantacija.
Kai kurios moterys pastebi nedidelį kraujavimą, trunkantį 1-2 dienas, maždaug tuomet, kai vyksta implantacija. Gimdos sienelės gleivinė sustorėja, o gimdos kaklelyje susikaupia gleivės, kurios saugos besivystantį vaisių iki pat gimdymo pradžios.
Per 3 savaites jau susiformuoja pirmosios vaisiaus nervinio audinio ląstelės.

Nėštumo hormonai


Nėštumo hormonas, arba hCG (žmogaus chorioninis gonadotropinas), išskiriamas į kraują iškart, kai tik įvyksta pastojimas (apvaisinimas). Šis hormonas aptinkamas nėštumo testu. Paprastai prireikia bent 3 savaičių po paskutinių mėnesinių pradžios (arba 1 savaitės po pastojimo), kad hCG aptiktų nėštumo testas.