Normalus mėnesinių ciklas

Normalus mėnesinių ciklas susideda iš trijų fazių. Normaliu laikomas toks ciklas, kuris vyksta reguliariais ciklais, ir jų metu moteris nejaučia nelauktų nepatogumų.

Pirmoji fazė


Pirmoji normalia eiga vykstančio ciklo fazė vadinama folikuline faze. Ji paprastai tęsiasi pirmąsias 13-14 ciklo dienų (priklausomai nuo bendro ciklo ilgio) ir pasibaigia paskutinę dieną prieš ovuliaciją. Šios fazės trukmė didžiąja dalimi nulemia menstruacijų ciklo ilgį, nes absoliučios daugumos moterų likusios (ovuliacinė ir liuteininė) fazės trunka beveik vienodai (apie 14 dienų). Šios fazės metu gimda išsivalo, gimdos kaklelis būna užsivėręs ir kietas – taip gimda vėl pradeda ruoštis nėštumui: t.y. priimti apvaisintą kiaušinėlį, kuris jau bręsta kiaušidėse. Fazei artėjant į pabaigą, vidinis gimdos gleivinės sluoksnis ima storėti, gimdos kaklelis pakyla, atsiveria, suminkštėja ir gamina vis gausesnes gleives.

Antroji fazė


Antroji mėnesinių ciklo dalis – ovuliacinė fazė. Ši fazė trunka vos vieną-dvi dienas ir prasideda apie 12-16 dieną iki kito ciklo pradžios. Jos metu subrendęs kiaušinėlis išeina iš kiaušidės ir kiaušintakiais keliauja link gimdos. Po ovuliacijos kiaušinėlis išgyvena ne ilgiau kaip parą – žinoma, jei neįvyksta apvaisinimas.

Sužinokite ovuliacijos datą naudodamasi ovuliacijos skaičiuokle >>


Ovuliaciją paskatina dviejų hormonų - FSH ir LH – lygio pakilimas. FSH (folikulus stimuliuojantis hormonas) skatina folikulų brendimą, o LH (liuteinizuojantis hormonas) – subrendusių folikulų ovuliaciją. LH hormono lygis pradeda kilti prieš 34-36 val. iki ovuliacijos, o piką pasiekia likus ~12 valandų iki jos. Dauguma ovuliacijos testų būtent ir identifikuoja LH lygio kilimą.

Nesiseka pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>


Trečioji fazė


Trečioji ir paskutinė ciklo dalis vadinama liuteinine faze. Ši fazė prasideda po ovuliacijos ir tęsiasi iki kito ciklo pradžios. Jei pirmųjų dviejų fazių trukmė gali svyruoti, trečioji fazė (jei nėra mėnesinių ciklo sutrikimų)  trunka 10-16 dienų, nepriklausomai nuo ciklo trukmės. Įvykus ovuliacijai, gimdos kaklelis vėl pamažu nusileidžia, sukietėja ir užsiveria. Jo gaminamos gleivės vėl tampa „apsauginėmis“ – tirštomis ir lipniomis. Organizme didėja progesterono kiekis – jo veikiama gimdos gleivinė išstorėja. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas ir neįsitvirtina gimdoje, prasideda mėnesinės.